OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości
stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 19 o powierzchni użytkowej 56,07 m2, objętego KW KR1P/00503059/9, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Bonerowskiej Nr 5 wraz z udziałem wynoszącym 5607/195488 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 115 o powierzchni 0,0770 ha, położona w obrębie 2, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00010725/6.
Cena wywoławcza wynosi: 300 000,00 zł
Wadium wynosi: 30 000,00 zł
Kamienica Nr 5 przy ul. Bonerowskiej położona jest w zwartej zabudowie, wybudowana została w technologii tradycyjnej ok. 1910 r. Jest to czterokondygnacyjny budynek składający się z budynku frontowego i oficyny.
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ujęta jest natomiast w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków i położona jest na terenie układu urbanistycznego dzielnicy Wesoła, który wpisany jest do rejestru zabytków pod Nr A – 650 decyzją z dn. 16.02.1984 r. oraz na obszarze uznanym zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 r. za pomnik historii. Wobec powyższego nieruchomość podlega ochronie prawa na mocy przepisów ustawy z dnia 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Za najcenniejszą wartość zabytku uznaje się jego autentyzm, czyli stopień zachowania oryginalnej substancji obiektu. Ze względów konserwatorskich należy dążyć do zachowania wszelkich wartościowych, historycznych, architektonicznych elementów budynku, świadczących o jego oryginalnej formie. Wszelkie zatem prace powinny być prowadzone z poszanowaniem istniejących wartości, przy jak najmniejszej ingerencji w substancję zabytkową. Działania zmierzające do polepszenia warunków użytkowania budynku są zatem możliwe, o ile dokonywane zmiany nie wpływają na uszczuplenie wartości zabytkowych obiektu. Lokal mieszkalny Nr 19 w ocenie konserwatorskiej zachował zasadnicze, historyczne rozplanowanie oraz związany z nim wystrój i wyposażenie. Ochronie podlegają i wymagają utrzymania:
Ponadto zaleca się pozostawienie pieców wtórnych, zapewne z lat 60-tych XX w., jako elementów dekoracyjnych świadczących o historycznym systemie grzewczym. Dopuszcza się wymianę okien, w przypadku jeżeli ich stan techniczny uniemożliwia ich użytkowanie, przy czym nowe okna należy bezwzględnie wykonać jako drewniane z powtórzeniem formy istniejących (wielkość, profile, podziały, detal). Zasadnym jest przełożenie zabytkowych okuć. Przy remoncie mieszkania należy stosować materiały posiadające atest do stosowania w obiektach zabytkowych. Remont mieszkania wymaga uzgodnienia w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków zgodnie z nowym brzmieniem art. 39 ust. 3 ustawy z dania 3.07.1994 r. Prawo budowlane.
Lokal położony jest na trzecim piętrze oficyny, dojście odbywa się przez sień budynku głównego, podwórko i klatkę schodową oficyny, składa się z sześciu pomieszczeń: dwóch pokoi o powierzchniach użytkowych 20,21 m2 i 15,84 m2, jasnej kuchni o powierzchni 10,66 m2, łazienki o powierzchni 4,94 m2, pomieszczenia wc o powierzchni 1,37 m2 oraz przedpokoju o powierzchni 3,05 m2. Wejście do lokalu odbywa się przez drewniane, pełne drzwi dwuskrzydłowe. Pomieszczenia są w układzie amfiladowym, łazienka dostępna jest z pokoju oraz z kuchni, oba pokoje są względem siebie przejściowe. Stolarka drzwi jest drewniana. Drzwi są płycinowe, pełne z profilowanymi futrynami. Drzwi prowadzące do kuchni i łazienki mają przeszklone górne płyciny. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, okna w pokojach i kuchni są dwuskrzydłowe z dwuskrzydłowym nadświetlem, w łazience i pomieszczeniu wc są wąskie, jednoskrzydłowe, z jednoskrzydłowym nadświetlem. Pokoje mają wystawę zachodnią, a pozostałe pomieszczenia wschodnią, z widokiem na sąsiednie kamienice. W pokojach na podłodze położony jest drewniany parkiet, w kuchni drewniane deski, w pomieszczeniach sanitarnych kamienne płytki. Ściany w pomieszczeniach są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, w pomieszczeniach gospodarczych emulsyjną i olejną, i częściowo wyłożone terakotą. W pokojach są piece kaflowe na paliwo stałe. W jednym z pokoi na suficie widoczne są ślady zawilgocenia, w kuchni w suficie jest ubytek tynku i odkryty jest fragment drewnianego stropu. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną, gazową, wodno-kanalizacyjną, ogrzewanie indywidualne – piece kaflowe na paliwo stałe, do podgrzewania wody służył elektryczny bojler. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 12 i 27 stycznia 2017 r. w godz. 14.00 - 15.00.
2. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 11 o powierzchni użytkowej 79,39 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 11A oraz udziału wynoszącego 60/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 90/1 o powierzchni 0,0529 ha, położona w obrębie 2, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00078279/8.
Cena wywoławcza wynosi: 411 000,00 zł
Wadium: 42 000,00 zł
3. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego, oznaczonego Nr 12 o powierzchni użytkowej 64,31 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza Nr 11a wraz z udziałem wynoszącym 49/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 90/1 o powierzchni 0,0529 ha, położona w obrębie 2, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00078279/8.
Cena wywoławcza wynosi: 374 000,00 zł
Wadium wynosi: 38 000,00 zł
Kamienica Nr 11a przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza jest czterokondygnacyjnym budynkiem wielomieszkaniowym. Kamienica wzniesiona została w latach 1908-1909 metodą tradycyjną, położona jest w zwartym szeregu zabudowy. Kamienicę tworzy budynek frontowy i oficyna.
Wejście do budynku odbywa się bezpośrednio z ulicy Mikołaja Zyblikiewicza dwuskrzydłową drewnianą bramą z przeszkleniami. Korytarz wejściowy budynku jest odnowiony, ściany do połowy wysokości obłożone są ozdobną okładziną, podłoga wyłożona jest kamiennymi, kolorowymi płytkami ułożonymi w mozaikę. Schody głównej klatki schodowej są drewniane, ściany malowane są lamperią i farbą emulsyjną.
Nieruchomość nie jest wpisana indywidualną decyzją do rejestru zabytków, figuruje natomiast w gminnej ewidencji zabytków i usytuowana jest na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta” zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 r. ponadto nieruchomość położona jest w obrębie układu urbanistycznego Wesołej, wpisanego do rejestru zabytków pod Nr A – 650, na podstawie decyzji z dnia 16.02.1984 r.
Lokal mieszkalny Nr 11 położony jest na parterze oficyny w jego południowo-zachodniej części, dojście do lokalu odbywa się przez główną bramę budynku, następnie przez przełączkę zlokalizowaną w przyziemiu i drewnianymi schodami klatki bocznej. Wejście do lokalu odbywa się bezpośrednio z korytarza przez dwuskrzydłowe drzwi drewniane. Lokal składa się z sześciu pomieszczeń: jasnej kuchni o powierzchni 9,68 m2, jasnej łazienki z wc o powierzchni 5,91 m2, trzech pokoi o powierzchniach użytkowych 16,02 m2, 19,18 m2 i 20,86 m2 oraz przedpokoju o powierzchni 7,74 m2. Podłogę w przedpokoju stanowi drewniany parkiet, ściany malowane są farbą emulsyjną, wysokość pomieszczenia jest zmniejszona przez zamontowanie pod sufitem drewnianej kratownicy – podsufitki. Kuchnia jest jasna, wejście do kuchni otwarte, łukowe wykończenie otworu wejściowego. Dwa z pokoi są w układzie przejściowym, ściany malowane są farbą emulsyjną, w jednym z pokoi podłoga jest zerwana. Łazienka jest samodzielna, jasna, wejście do niej odbywa się z przedpokoju. W łazience na podłodze położone są płytki ceramiczne, na ścianach do połowy wysokości terakota. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, okna są dwuskrzydłowe. Pokoje mają wystawę zachodnią, kuchnia i łazienka południową. W jednym z pokoi zachowany jest piec kaflowy o zielonych kaflach. W lokalu są tylko jedne drzwi wewnętrzne i są to drzwi nowego typu. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną, gazową, domofon, ogrzewanie jest indywidualne piecami kaflowymi na paliwo stałe. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń.
Lokal mieszkalny nr 12 położony jest na parterze budynku oficyny, dojście do lokalu odbywa się przez główną bramę budynku, następnie przez przełączkę zlokalizowaną w przyziemiu i drewnianymi schodami klatki bocznej. Lokal składa się z trzech pokoi o powierzchniach 8,66 m2, 11,7 m2 i 15,71 m2, w tym jeden jest ciemny, przejściowy, z jasnej kuchni o powierzchni 13,14 m2, jasnej łazienki o powierzchni 5,42 m2, schowka o powierzchni 2,31 m2 oraz dwóch przedpokoi o powierzchniach 5,46 m2 i 1,91 m2. Stolarka drzwi wejściowych oraz wewnętrznych jest wymieniona na wtórną, są to drzwi pełne, jednoskrzydłowe. Stolarka okienna również została we wszystkich pomieszczeniach wymieniona na nową pcv. W kuchni i w dwóch pokojach są to okna dwuskrzydłowe, z jednoskrzydłowym nadświetlem, w łazience wąskie okno jednoskrzydłowe. Lokal ma wystawę wschodnią (dwa pokoje) oraz północną (kuchnia i łazienka). W pokojach na podłodze zachował się drewniany parkiet, który jest odnowiony, w łazience na podłodze położona jest terakota. Ściany w pomieszczeniach są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, nie wykazują znacznych ubytków tynków. W łazience częściowo ściany wyłożone są terakotą, w części drewnianymi panelami. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, ogrzewanie jest indywidualne etażowe (gazowe), na ścianach pomieszczeń zamontowane są grzejniki. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń.
Osoby zainteresowane nabyciem lokali mogą je oglądać w dniach 16 i 23 stycznia 2017 r. w godz. 14.00 - 15.00.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29 w dniu 7 lutego 2017 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości:
- przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu
2 lutego 2017 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony.
Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa
- w gotówce w kasie Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4- parter najpóźniej do dnia 2 lutego 2017 r. kasa przyjmuje wpłaty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.40-15.00 (wpłaty w kasie kwoty do równowartości 15 000 €).
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali mieszkalnych zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U z 2016 r, poz. 710 – z póź. zm.). Cena nabycia lokali mieszkalnych płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 1061), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-9808 lub 12 616-9809, w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1774, 1777, z 2016 r. poz. 65, 1250, 1271, 1579) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.