Coroczne zjazdy miast hanzeatyckich
W czasach średniowiecznych przedstawiciele miast hanzeatyckich spotykali się corocznie na zjazdach w celu omówienia wspólnych zamierzeń. Nowa Hanza wróciła do tej tradycji. Coroczne spotkania podczas Dni Nowej Hanzy, organizowane przez jedno z miast członkowskich, to doskonała promocja dla każdego z uczestniczących miast. Kalendarz spotkań ustalono do roku 2036. Dni Hanzy mają charakter średniowiecznego jarmarku, w trakcie którego miasta mają możliwość zaprezentowania się na stoiskach promocyjnych oraz poprzez udział w programie kulturalnym (koncerty, wystawy, itp.). Zjazdowi towarzyszą również różnego rodzaju konferencje i seminaria tematyczne, głownie o tematyce gospodarczej i ekologicznej. Miasto, w którym odbędą się kolejne Dni Hanzy organizuje jesienią, w roku poprzedzającym, posiedzenie Komisji Nowej Hanzy, na którym zapadają wszelkie decyzje dotyczące tej organizacji.
Udział Krakowa w Międzynarodowych Dniach Hanzy
Wybrane aktywności Związku Hanzeatyckiego
1. Międzynarodowy Dzień Hanzy
Bardzo ważnym zadaniem miast hanzeatyckich jest wzmacnianie świadomości przynależności do Hanzy i pielęgnacja najlepszych jej tradycji. W tym celu powołano do życia "Międzynarodowy Dzień Hanzy". Corocznie, 15 maja, wszystkie miasta świętują go u siebie, organizując różnego rodzaju imprezy, wystawy, akcje skupione wokół tematyki hanzeatyckiej. Ma to na celu rozwinięcie świadomości hanzeatyckiej wśród mieszkańców, jak również pobudzenie ich zainteresowania, zarówno przeszłością jak i przyszłością swych miast.
2. „Młoda Hanza"
W ramach Nowej Hanzy bardzo aktywnie funkcjonuje projekt "Młodej Hanzy", w której uczestniczy młodzież szkół średnich oraz studenci (młodzież od 16 do 25 lat).
Młoda Hanza powstała w 1998 r. podczas Międzynarodowych Dni Hanzy w Visby. Przedstawiciele Młodej Hanzy biorą udział w tzw. Forum Młodzieży, które towarzyszy corocznym obchodom Międzynarodowych Dni Hanzy. Celem tej młodzieżowej organizacji jest wymiana myśli i doświadczeń, rozwijanie konkretnych projektów pomiędzy poszczególnymi miastami, wspieranie współpracy w ramach partnerstwa szkół.
3. HANSEartWORKS
Projekty artystyczne w ramach Hanzy datuje się od 2006 r. (Dni Hanzy w Osnabrück), najaktywniej realizowane były podczas Dni Hanzy w Wielkim Nowogrodzie i Parnau. Projekty obejmują warsztaty malarskie i rzeźbiarskie, wystawy plenerowe, jak również warsztaty nawiązujące do średniowiecznych rzemiosł i rękodzieła: tkactwa, garncarstwa, ceramiki i in. Obecnie najaktywniejsze grupy HANSEart działają w Osnabrück (Alfred Wübbena), w Salwedel (Hans Molzberger) i w Lippstadt (Carmen Harms).
4. Międzynarodowy Klub Prasowy „Hanza- Media"
Kraków zaproszony został do Międzynarodowego Klubu Prasowego „Hanza- Media", który powstał 17 września 2010 r. w Wielkim Nowogrodzie w celu popularyzacji idei Hanzy.
Korzyści i efekty dla miasta Krakowa
Związek Hanzy miał znaczny wpływ na wzmocnienie struktur demokratycznych w społeczeństwie polskim, umożliwiał korzystanie z doświadczeń partnerów - miast zachodnioeuropejskich.
Udział aktywny w Związku Hanzeatyckim, w tym między innymi udział Krakowa w corocznych zjazdach związku, to efektywna promocja Miasta, jego walorów turystycznych, oferty kulturalnej i gospodarczej, jak również wymiana doświadczeń w tym zakresie pomiędzy przedstawicielami miast hanzeatyckich. Udział w zjazdach Hanzy pozwala zaprezentować ofertę Krakowa nie tylko w mieście, które jest w danym roku organizatorem zjazdu, ale przede wszystkim na forum wszystkich miast członkowskich z obszaru basenu Morza Bałtyckiego i Północnego (miasta Belgii, Danii, Holandii, Estonii, Łotwy, Rosji, Białorusi, Francji, Wlk. Brytanii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Polski, a przede wszystkim 127 miast z samych Niemiec).
Współpraca między miastami hanzeatyckimi, która niezależnie od różnych kryzysów i problemów politycznych stale obfitowała w wydarzenia i zawsze była aktywna, jest z uwagi na długą tradycję kontaktów priorytetem dla wszystkich miast należących do tego prestiżowego Stowarzyszenia.