Uprzejmie informujemy, że jesteście Państwo na stronach Internetowego Systemu Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa (BIP MK). Celem Biuletynu jest zapewnienie stałego i powszechnego dostępu do informacji na temat działalności władz samorządu krakowskiego. Na jego stronach internetowych znajdziecie Państwo informacje w zakresie:
organów władzy - statusu prawnego, organizacji, osób sprawujących w nich funkcje, ich kompetencji,
zasad funkcjonowania - w tym o sposobach załatwiania spraw, obowiązujących procedurach, prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach,
finansów i mienia,
polityki władz,
programów i stanu miasta,
danych publicznych - w tym dokumentów urzędowych, stanowisk w sprawach publicznych,
miejskich jednostek organizacyjnych i spółek Miasta Krakowa.
BIP Miasta Krakowa jest połączony z główną stroną Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.gov.pl/web/bip, tworzoną przez Ministra właściwego ds. informatyzacji. Ze strony głównej możecie Państwo łączyć się ze stronami podmiotów tworzących własne strony BIP.
Zgodnie z terminami, podanymi w ustawie o dostępie do informacji publicznej, w dniu 1 lipca 2003 roku uruchomiono pierwszą wersję Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa (BIP MK). Opracowany harmonogram działań zakłada intensywną rozbudowę części aplikacyjno-bazodanowej oraz rozszerzanie zakresu informacji udostępnianych w Biuletynie.
Biuletyn Informacji Publicznej jest równocześnie częścią MPI "Magiczny Kraków", zastępując dotychczasowy blok informacyjny Samorządu.
Cechy organizacyjno-techniczne strony BIP Miasta Krakowa:
Dostęp do modułu BIP zapewnia umiejscowiony na stronie głównej serwisu MPI baner ze znakiem Biuletynu
W nagłówku wszystkich stron BIP znajduje się odsyłacz URL do strony głównej BIP MK www.bip.krakow.pl
Na każdej stronie BIP MK po lewej stronie umiejscowiony jest baner odsyłający do Ogólnopolskiego Biuletynu https://www.gov.pl/web/bip
Podmiotowa strona BIP umieszczona jest na serwerze MPI prowadzonym przez Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH.
Budowa podmiotowych stron BIP zapewnia publikowanie, gromadzenie, wyszukiwanie, aktualizowanie informacji w oparciu o budowane mechanizmy bazodanowe.
Dostęp do aplikacji jest rejestrowany i kontrolowany przez moduły zabezpieczeń.
Strona zawiera wyszukiwarkę, licznik połączeń, statystyki oraz możliwość tworzenia wersji do drukowania i przesyłania linku do opublikowanego artykułu na podany adres e-mail.
Dla osób niedowidzących udostępniono opcje wyboru wielkości czcionek, możliwość zmiany kolorystyki i kontrastu stron, syntezator mowy czytający wybrane elementy serwisu np. kody niezbędne do zalogowania, wyeliminowano wszystkie elementy ruchome, wprowadzono opisy alternatywne dla grafik i zdefiniowano skróty klawiszowe ułatwiające nawigowanie po serwisie.
Informacje publiczne nie zamieszczone w BIP Miasta Krakowa można uzyskać w Urzędzie Miasta Krakowa na pisemny wniosek, lub bez takiego wniosku jeżeli informacja publiczna może zostać udostępniona niezwłocznie. Dostęp do informacji publicznej następuje również w drodze wstępu na posiedzenia Rady Miasta i jej komisji, których harmonogramy można znaleźć na stronie Rady Miasta Krakowa. Ponadto w ogólnie dostępnych punktach obsługi mieszkańców Urzędu Miasta, informacje są wykładane lub wywieszane na tablicach ogłoszeń.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi: praw dostępu do informacji publicznej, zakresu jakie informacje powinny być upubliczniane, formy w jakiej powinna być udostępniona oraz jakie ograniczenia występują w dostępie do informacji publicznej - zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi aktami prawnymi:
Mamy nadzieję, że Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa zapewni Państwu przyjazny i efektywny dostęp do poszukiwanych informacji. Wszelkie sugestie związane z jego funkcjonowaniem i rozwojem prosimy o przesyłanie na adres naszej redakcji.