Oddanie w użytkowanie wieczyste lub sprzedaż nieruchomości osobom fizycznym i prawnym w drodze bezprzetargowej (roszczenie wynikające z art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami) GS-60
URZĄD MIASTA KRAKOWA
Wydział Skarbu Miasta
Krótki opis usługi
Usługa dotyczy nabywania przyległych nieruchomości gruntowych lub ich części w sytuacji, gdy przy wyodrębnianiu własności lokali w budynku wydzielono dla niego działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej - w trybie przewidzianym w art. 209a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
Kogo dotyczy usługa
Usługa dotyczy właścicieli wyodrębnionych w budynku lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową, dla którego to budynku wydzielono działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej w rozumieniu art. 4 pkt 3a ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Kryteria dla realizacji usług
Właściciele lokali tworzący wspólnotę mieszkaniową wyrażą zgodę na nabycie przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części i wystąpią do Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa z wnioskiem w tej sprawie.
W przypadku korzystania z nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa bez tytułu prawnego właściciele wyodrębnionych lokali w budynku składają oświadczenia o okresie i celu, na jaki przyległa nieruchomość lub jej część była wykorzystywana.
W przypadku, gdy lokal jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej właściciele lokali składają oświadczenia potwierdzające tą okoliczność - w sytuacji gdy przepisy prawa przewidują możliwość udzielenia bonifikaty od ceny przyległej nieruchomości lub jej części.
Regulacja przewidziana w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami nie może nastąpić, jeżeli:
jeżeli toczy się postępowanie dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego,
w przypadku powzięcia pisemnej informacji o roszczeniach osób trzecich zgłoszonych w stosunku do nieruchomości objętych wnioskiem,
przyległa nieruchomość gruntowa stanowiąca własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa, została oddana w użytkowanie wieczyste innej osobie lub trwały zarząd jednostce organizacyjnej na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, lub graniczy z tymi nieruchomościami,
wskutek realizacji roszczenia przyległa nieruchomość gruntowa przestałaby spełniać wymogi działki budowalnej,
w sytuacji stwierdzenia innych przeszkód prawnych uniemożliwiających zbycie przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części.
W sytuacji, gdy właścicielem lokalu jest osoba nie posiadająca obywatelstwa polskiego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, nabycie prawa własności nieruchomości przez cudzoziemca (określonego w art. 1 ust 1 tej ustawy) położonych w Polsce wymaga zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych, które wydawane jest na wniosek cudzoziemca w drodze decyzji administracyjnej.
Wymagane dokumenty
Wniosek właścicieli dotychczas wyodrębnionych lokali lub uchwała wspólnoty mieszkaniowej w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części i udzielenia zarządowi lub zarządcy pełnomocnictwa do wykonania odpowiednich, przewidzianych prawem czynności zmierzających do nabycia przyległej nieruchomości gruntowej, w tym zawarcia w imieniu wszystkich właścicieli lokali umowy nabycia nieruchomości - jeśli w imieniu właścicieli lokali będzie występował zarząd lub zarządca.
Oświadczenia, w których właściciele lokali:
udzielą informacji o okresie i celu korzystania z przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa bez tytułu prawnego,
potwierdzą wykorzystywanie lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej w sytuacji gdy przepisy prawa przewidują możliwość udzielenia bonifikaty od ceny nieruchomości.
Pełnomocnictwo – jeśli wnioskodawca działa przez pełnomocnika /oryginał lub kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem/.
Dokumenty powinny zostać sporządzone w zwykłej formie pisemnej i złożone w oryginale. W przypadku, gdy lokal stanowi współwłasność, wniosek oraz oświadczenia powinny zostać podpisane przez wszystkich współwłaścicieli. Do czasu uzupełnienia dokumentacji przez właścicieli lokali sprawie nie będzie nadawany dalszy bieg. Wydział Skarbu Miasta poinformuje właścicieli lokali lub działający w ich imieniu zarząd/zarządcę do uzupełnienia braków w terminie 30 dni od dnia zakończenia procesu weryfikacji wniosku o nabycie, na adres korespondencyjny wskazany we wniosku pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Poświadczenia za zgodność z oryginałem może dokonać notariusz lub występujący w sprawie pełnomocnik strony będący adwokatem lub radcą prawnym, a także instytucja, która dokument wydała.
Opłaty
Usługa nie podlega opłacie.
Wnioskodawca w przypadku zawarcia umowy notarialnej ponosi koszty materiałów geodezyjno – kartograficznych, ewentualnego podziału geodezyjnego, operatu szacunkowego, umowy notarialnej oraz wpisów sądowych.
Miejsce przyjmowania dokumentów
Wymagane dokumenty można złożyć na dowolnym dzienniku podawczym Urzędu Miasta Krakowa lub przesłać pocztą na adres: Wydział Skarbu Miasta Urzędu Miasta Krakowa, ul. Kasprowicza 29, 31-523 Kraków.
Umowa notarialna przenosząca tytuł prawny do nieruchomości. Do zawarcia aktu notarialnego przenoszącego prawo własności do nieruchomości lub oddania jej w użytkowanie wieczyste wymagana będzie obecność wszystkich nabywających/właścicieli lokali lub ich pełnomocników (pełnomocnictwo wymagane w formie aktu notarialnego) albo protokołowana notarialnie uchwała Wspólnoty Mieszkaniowej w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych zawierająca upoważnienie dla każdoczesnych członków zarządu do nabycia nieruchomości w imieniu wszystkich właścicieli lokali.
W przypadku odmowy zbycia nieruchomości – pismo Wydziału Skarbu Miasta kończące sprawę.
Wnioski do Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza w Krakowie Wydział Ksiąg Wieczystych w sprawie ujawnienia w księdze wieczystej prowadzonej dla nabywanej nieruchomości wpisów dotyczących ujawnienia prawa do nabytej nieruchomości (wnioski składa do sądu kancelaria notarialna).
Informacje dodatkowe
W przypadku osoby prawnej - informacja pobrana z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego odpowiadająca aktualnemu odpisowi z rejestru przedsiębiorców - na podstawie art. 4 ust. 4aa ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.
W przypadku podjęcia przez Radę Miasta Krakowa uchwały o przenoszeniu własności lub oddawaniu w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części, która wraz z dotychczas wydzieloną działką gruntu będzie spełniać wymogi działki budowlanej, na zasadach określonych przepisami art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami z zastosowaniem bonifikaty – warunkiem udzielenia bonifikaty jest spełnienie wszystkich przesłanek wynikających z uchwały.
W przypadku oddania w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części zasadna jest zmiana terminów oddania udziałów związanych z wyodrębnionymi lokalami przez przyjęcie jednego terminu dla wszystkich udziałów we współużytkowaniu wieczystym przynależnych do lokali. Do powyższego ujednolicenia terminów użytkowania wieczystego potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli. Termin we współużytkowaniu wieczystym działki zabudowanej budynkiem winien być ustanowiony stosownie do najdalszego terminu ustalonego dla pozostałych udziałów.
Dopuszcza się możliwość wykorzystania dokumentów i danych, którymi dysponuje Wydział Skarbu Miasta, w tym informacji o treści ksiąg wieczystych dostępnych w Portalu Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, dostępnym w systemie internetowym www.ms.gov.pl, raportów oraz wydruków map z programu ISDP (Internetowy Serwer Danych Przestrzennych) jako kontrola aktualności przedłożonych dokumentów.
Termin załatwienia
Do 3 miesięcy od daty zgromadzenia pełnej dokumentacji.
Dodatkowe dokumenty uzyskiwane w postępowaniu przez komórkę organizacyjną poza formalnym wnioskiem i załącznikami
Wydział Skarbu Miasta:
sprawdza elektroniczne księgi wieczyste dla wyodrębnionych lokali położonych w budynku wspólnoty mieszkaniowej oraz księgę wieczystą prowadzoną dla nieruchomości będącej przedmiotem zbycia;
sprawdza stan prawny nieruchomości będącej przedmiotem zbycia w zakresie:
toczących się postępowań dotyczących prawidłowości jej nabycia przez Skarb Państwa lub Gminę Miejską Kraków,
informacji o roszczeniach osób trzecich w stosunku do nieruchomości objętej wnioskiem,
stwierdzenia innych przeszkód prawnych dla podjęcia działań niezbędnych do realizacji wniosku,
w razie konieczności i potrzeby zleca wykonanie operatu geodezyjnego podziału nieruchomości;
pozyskuje stosowne opinie innych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Krakowa, miejskich jednostek organizacyjnych, m.in. Wydziału Planowania Przestrzennego, Wydziału Kształtowania Środowiska, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków (ewentualnie pozwolenie Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków), Zarządcy drogi (Zarządu Dróg Miasta Krakowa) dla nieruchomości przyległej do pasa drogowego a także innych właściwych merytorycznie jednostek i instytucji branżowych, Zarządu Zieleni Miejskiej;
w sytuacji braku możliwości pozytywnego rozpatrzenia wniosku przekazuje informacje o negatywnym rozpatrzeniu wniosku na adres korespondencyjny wskazany we wniosku;
w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku zleca wykonanie operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości (w przypadku, gdy oddaniu w użytkowanie wieczyste lub sprzedaży podlegać będzie jedynie część nieruchomości);
w przypadku nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa – pozyskuje Zarządzenie Wojewody Małopolskiego wyrażające zgodę na oddanie w użytkowanie wieczyste lub sprzedaż nieruchomości;
pozyskuje Zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie przeznaczenia do oddania w użytkowanie wieczyste lub sprzedaży nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa;
przygotowuje protokół z rokowań;
pozyskuje materiały geodezyjne niezbędne do zawarcia umowy notarialnej;
w razie konieczności dokonuje naliczenia za korzystanie bez tytułu prawnego z nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa;
informuje wspólnotę mieszkaniową, o możliwości zawarcia i podpisania protokołu rokowań oraz prosi o wskazanie wybranej przez właścicieli wyodrębnionych lokali w budynku kancelarii notarialnej wraz ze wskazaniem jej adresu i terminu zawarcia umowy notarialnej, która będzie obsługiwać daną wspólnotę mieszkaniową, w związku przedmiotowym postępowaniem.
Podstawa prawna
Art. 209a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
Obowiązek informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (tzw. RODO) informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków.
Z administratorem możesz się skontaktować listownie (adres jw.) lub drogą elektroniczną – adres e-mail: gs.umk@um.krakow.pl.
Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z gospodarowaniem nieruchomościami Gminy Miejskiej Kraków i Skarbu Państwa.
Dane są objęte rejestrem czynności przetwarzania pn. Podmioty uczestniczące w obrocie nieruchomościami.
Informujemy, że:
Masz prawo do żądania od administratora dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania.
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu załatwienia sprawy dla potrzeb której zostały zebrane, a następnie będą przechowywane u nas przez co najmniej 10 lat, po czym mogą ulec zniszczeniu lub zostaną przekazane do Archiwum Narodowego w Krakowie.
Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym i ma charakter obowiązkowy.
Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości załatwienia sprawy.
Podstawę prawną przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych); Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw