Dotacja w Programie Priorytetowym Ciepłe Mieszkanie JP-14
URZĄD MIASTA KRAKOWA
Wydział Ds. Jakości Powietrza
Krótki opis usługi
Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu:
wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż), drzwi lub bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż);
mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
Dokonaj opłaty skarbowej od pełnomocnictwa szczególnego – jeśli dotyczy.
Złóż wniosek wraz z załącznikami drogą elektroniczną (szczegóły w zakładce Miejsce przyjmowania dokumentów).
Udostępnij nieruchomość upoważnionym pracownikom Urzędu Miasta Krakowa celem przeprowadzenia kontroli przedwykonawczej.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku zostaniesz zawiadomiony o terminie i miejscu zawarcia umowy o udzielenie dotacji.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku otrzymasz zawiadomienie wraz z podaniem przyczyny.
W przypadku braku środków finansowych przeznaczonych na realizację Programu, informacja o wniosku, który nie podlegał rozpoznaniu zostanie zamieszczona na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa.
Kogo dotyczy usługa
Uprawnionymi do składania wniosków o udzielenie dotacji są wspólnoty mieszkaniowe (w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali), istniejące w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, w którym wydzielono co najmniej trzy samodzielne lokale stanowiące odrębne nieruchomości lokalowe, w tym przynajmniej dwa z nich stanowią samodzielne lokale mieszkalne będące odrębnymi nieruchomościami lokalowymi mieszkalnymi i obejmujące od 3 do 7 samodzielnych lokali mieszkalnych (bez względu na to, ile obejmuje budynków).
Kryteria dla realizacji usług
Dotacja na przedsięwzięcia udzielana jest w przypadku, gdy użytkowane wspólne źródło ciepła dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego lub indywidualne źródła ciepła dla wszystkich lokali mieszkalnych w budynku, jest inne niż źródło na paliwo stałe (spełniające docelowe wymagania aktów prawa miejscowego, w tym uchwał antysmogowych obowiązujących na terenie położenia budynku mieszkalnego wielorodzinnego objętego dofinansowaniem).
Warunkiem udzielenia dofinansowania jest zobowiązanie się beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia w ramach programu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym objętym dofinansowaniem, wszystkie zainstalowane oraz użytkowane urządzenia służące do celów ogrzewania i/ lub przygotowania ciepłej wody użytkowej będą spełniać wymagania Uchwały Nr XVIII/243/16 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2016 poz. 812).
Zakres przedsięwzięcia finansowanego w ramach programu musi być zgodny, na dzień złożenia wniosku z Programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego (uchwała nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 września 2020 r. w sprawie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2020 r. , poz. 6337 z późn. zm.).
W przypadku realizacji przedsięwzięcia w nieruchomościach, w których znajdują się paleniska, warunkiem otrzymania dotacji jest ich likwidacja.
W przypadku, gdy w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, w którym realizowane jest przedsięwzięcie, prowadzona jest działalność gospodarcza, zgodnie z § 2 pkt 13 uchwały rr V/87/24 Rady Miasta Krakowa z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu udzielania dotacji celowych w ramach Programu Priorytetowego Ciepłe Mieszkanie na obszarze Gminy Miejskiej Kraków, wysokość dotacji jest pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku, gdy działalność gospodarcza jest prowadzona na powierzchni całkowitej przekraczającej 30% powierzchni budynku mieszkalnego wielorodzinnego, przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do dofinansowania.
Wymagane dokumenty
Wniosek (przesłany w wersji elektronicznej) o udzielenie dotacji celowej, zawierający m.in.:
oznaczenie wnioskodawcy,
poprawnie wypełnione wszystkie wymagane rubryki,
podpis/ podpisy wnioskodawcy/osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania (winien zostać podpisany: podpisem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym, lub podpisem osobistym (e-dowód)).
Załączniki do wniosku, których złożenie jest wymagane wraz z wyżej wymienionym wnioskiem (oryginały dokumentów Wnioskodawca zobowiązany jest przedłożyć do wglądu przed podpisaniem umowy o udzielenie dotacji):
uchwała wspólnoty mieszkaniowej w sprawie wyboru zarządu wspólnoty (jeżeli dotyczy);
zgoda wszystkich właścicieli/ współwłaścicieli lokali na udział w programie, o zapoznaniu się z warunkami programu i ich akceptacji oraz na zawarcie umowy wraz ze wskazaniem podmiotu uprawnionego do zawarcia tej umowy (dotyczy tzw. małej wspólnoty mieszkaniowej, to jest takiej, w której liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela nie jest większa niż trzy) lub uchwała większości właścicieli lokali wyrażająca zgodę na udział w programie, o zapoznaniu się z warunkami programu i ich akceptacji oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawarcia umowy wraz ze wskazaniem sposobu liczenia większości głosów (liczona według wielkości udziałów lub według zasady jeden właściciel jeden głos) (dotyczy tzw. dużej wspólnoty mieszkaniowej, to jest takiej, w której liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy);
pisemna zgoda wszystkich właścicieli/ współwłaścicieli lokali mieszkalnych, w których będzie realizowany zakres prac wskazany w audycie energetycznym na realizację tego zakresu prac;
audyt energetyczny budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym realizowane będzie przedsięwzięcie;
ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna (jeżeli dotyczy);
pozwolenie Konserwatora Zabytków na realizację przedsięwzięcia w budynku wpisanym do rejestru zabytków (jeżeli dotyczy);
dokument potwierdzający powierzchnię całkowitą budynku mieszkalnego wielorodzinnego wykonany przez osobę uprawnioną wraz ze wskazaniem powierzchni wykorzystywanej na prowadzenie działalności gospodarczej (jeżeli dotyczy);
inne dokumenty niezbędne do właściwego rozpatrzenia wniosku (jeżeli dotyczy).
Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy załączyć do wniosku.
Zgodnie z wykazem zwolnień opłata skarbowa nie jest pobierana od składanego pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
Tytuł płatność
Kwota
Forma
Nr rachunku bankowego
Opłata skarbowa od pełnomocnictwa
17
kasa UMK
; przelew
; poczta
49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Miejsce przyjmowania dokumentów
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami składa się za pośrednictwem platformy ePUAP przy wykorzystaniu formularza pod nazwą: Pismo ogólne do urzędu.
Ustala się następujący tryb postępowania w sprawie rozpoznania wniosku:
Złożenie wniosku w okresie trwania naboru.
Przeprowadzenie weryfikacji formalnej wniosku.
Wykonanie kontroli przedwykonawczej przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta Krakowa przed zawarciem umowy, w celu weryfikacji informacji wskazanych we wniosku.
Wezwanie do uzupełnienia (w przypadku stwierdzenia braków formalnych).
Przeprowadzenie oceny merytorycznej wniosku.
Rozpatrzenie wniosku.
Zamieszczenie informacji o pozytywnym/ negatywnym rozpatrzeniu wniosku w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa.
Zawiadomienie beneficjenta końcowego o terminie i miejscu zawarcia umowy.
Zawiadomienie wnioskodawcy o negatywnym rozpatrzeniu wniosku, wraz z podaniem przyczyny, pisemnie, telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.
Zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa informacji o wniosku, który nie podlegał rozpoznaniu z powodu braku środków finansowych przeznaczonych na realizację programu.
Informacje dodatkowe
Wnioski o udzielenie dotacji przyjmowane będą w okresie trwania naboru.
Udzielenie dotacji następuje na wniosek, z zastrzeżeniem, że dla jednej wspólnoty mieszkaniowej może być udzielone jedno dofinansowanie w ramach programu.
Rozpatrzenie wniosków następuje według kolejności wpływu do Urzędu Miasta Krakowa.
Dotacja może być udzielona tylko po rozpatrzeniu wniosku kompletnego.
W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku, wnioskodawca wzywany jest pisemnie, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej do ich usunięcia, w terminie wskazanym przez komórkę właściwą ds. realizacji programu. Rozpatrzenie wniosku następuje po jego uzupełnieniu. Wniosek uzupełniony w terminie uznawany jest za kompletny zgodnie z kolejnością wpływu wniosku, o której mowa w punkcie 3.
Wniosek, którego braków formalnych nie uzupełniono w terminie określonym w wezwaniu, rozpatruje się negatywnie.
Udzielana dotacja w ramach programu nie jest pomocą publiczną lub pomocą de minimis.
Wnioski złożone w danym roku budżetowym rozpatruje się do dnia wykorzystania limitu środków finansowych przeznaczonych na realizację programu na dany rok budżetowy lub aktualnie obowiązującej Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie określa budżet Miasta Krakowa i aktualnie obowiązująca Wieloletnia Prognoza Finansowa Miasta Krakowa w oparciu o zawartą umowę o dofinansowanie pomiędzy gminą a WFOŚiGW. W sytuacji, gdy wysokość środków finansowych udzielonych na wnioski złożone w danym naborze nie wykorzystuje limitu środków finansowych przeznaczonych na realizację programu, dopuszcza się możliwość ogłoszenia kolejnego naboru/ naborów w danym roku budżetowym. W przypadku pozyskania dodatkowych środków finansowych przeznaczonych na realizację programu wznawia się rozpatrywanie wniosków złożonych w danym naborze.
Wnioski, na które nie została udzielona dotacja z powodu braku środków finansowych przeznaczonych na realizację programu nie podlegają rozpoznaniu.
Dodatkowe dokumenty uzyskiwane w postępowaniu przez komórkę organizacyjną poza formalnym wnioskiem i załącznikami
W toku rozpatrzenia wniosku, Wydział zastrzega możliwość przeprowadzania kontroli przedwykonawczej przed zawarciem umowy, przez upoważnionych pracowników komórki właściwej ds. Programu, w celu weryfikacji informacji wskazanych we wniosku.
W przypadku niemożności przeprowadzenia kontroli przedwykonawczej z przyczyn leżących po stronie wnioskodawcy, w wyznaczonym dwukrotnie przez komórkę właściwą ds. Programu terminie wniosek podlega negatywnemu rozpatrzeniu.
Tryb odwoławczy
Rozstrzygnięcie o przyznaniu dotacji nie jest decyzją administracyjną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
Odmowa przyznania dotacji celowej stanowi inną czynność z zakresu administracji publicznej, o której mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi i może być zaskarżona skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 10, 31-511 Kraków, w terminie 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa (Plac Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
Uchwała Nr V/87/24 Rady Miasta Krakowa z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu udzielania dotacji celowych w ramach Programu Priorytetowego Ciepłe Mieszkanie na obszarze Gminy Miejskiej Kraków.
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych.
Obowiązek informacyjny
Informacja administratora o przetwarzaniu danych osobowych
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (tzw. RODO) informujemy, że administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków. Z administratorem można się skontaktować listownie (adres jw.) lub drogą elektroniczną – adres e-mail: jp.umk@um.krakow.pl.
Dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia dotacji celowej na ochronę środowiska.
Dane są objęte rejestrem czynności przetwarzania pn.: Rozpatrywanie wniosków dotyczących udzielania dotacji celowych z zakresu ochrony środowiska.
Informujemy, że:
Ma Pan/Pani prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania.
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu załatwienia sprawy, dla potrzeb której zostały zebrane, a następnie będą przechowywane przez 10 lat, po czym ulegną zniszczeniu.
Odbiorcą danych osobowych będą podmioty, z którymi współpracuje Gmina Miejska Kraków celem udzielenia wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięcia.
Ma Pan/Pani prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Podanie danych osobowych jest wymogiem wynikającym z uchwały Rady Miasta Krakowa i ma charakter obowiązkowy. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia wsparcia finansowego.
Ma Pan/Pani prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych osobowych, z przyczyn związanych ze swoją szczególną sytuacją.
Dane w zakresie: informacja o sposobie rozpatrzenia wniosku, adresu inwestycji, przedmiot i cel, na który przyznano środki, informacja o wysokości przyznanych środków będą dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa.
Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych – jw., adres e-mail: iod@um.krakow.pl