Postępowanie kompensacyjne - wydawanie pozwoleń na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza dla nowo wybudowanej instalacji lub zmienionej w sposób istotny, lokalizowanej na obszarze, na którym zostały przekroczone standardy jakości powietrza JP-5
URZĄD MIASTA KRAKOWA
Wydział Ds. Jakości Powietrza
Krótki opis usługi
Na obszarze, na którym zostały przekroczone standardy jakości powietrza, wyznaczonym w ocenie poziomów substancji w powietrzu, przeprowadzonej przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, wydanie pozwolenia na wprowadzanie do powietrza substancji, dla której standard jakości powietrza został przekroczony, z nowo budowanej instalacji lub zmienianej w sposób istotny, jest możliwe, jeżeli zostanie zapewniona odpowiednia redukcja ilości tej substancji wprowadzanej do powietrza z innych instalacji usytuowanych na obszarze gminy, w której planowana jest budowa nowej instalacji lub dokonanie istotnej zmiany instalacji.
Pozwolenie wydaje się na wniosek:
prowadzącego instalację,
zainteresowanego uzyskaniem tytułu prawnego do instalacji lub jej oznaczonej części,
podmiotu podejmującego realizację nowej instalacji.
Pozwolenie na wprowadzenie pyłów lub gazów do powietrza wydaje właściwy organ ochrony środowiska.
Pozwolenie jest wydawane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
Wydanie ww. pozwolenia wymaga przeprowadzenia postępowania kompensacyjnego.
W postępowaniu kompensacyjnym uczestniczą prowadzący inne instalacje, którzy wyrazili zgodę na ograniczenie ilości wprowadzanych do powietrza gazów lub pyłów.
Kogo dotyczy usługa
Podmiotów eksploatujących instalację, która podlega obowiązkowi pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza na podstawie art. 180 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Poś), zlokalizowanej na obszarze, na którym zostały przekroczone standardy jakości powietrza (art. 225 ust. 1 ustawy Poś).
Wydanie pozwolenia w takim przypadku wymaga przeprowadzenia postępowania kompensacyjnego (art. 226. ust.1 ustawy Poś).
Kryteria dla realizacji usług
Zgodnie z art. 220 ustawy Poś, wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów z instalacji wymaga pozwolenia.
Przypadki, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia, uwzględniając rodzaj i skalę działalności prowadzonej w instalacjach oraz rodzaje i ilości gazów lub pyłów wprowadzanych z instalacji do powietrza, określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia.
Wymagane dokumenty
Pisemny wniosek o wszczęcie postępowania kompensacyjnego.
Załączniki do wniosku:
wniosek o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza przygotowany według procedury JP-4,
zgodę uczestników postępowania lub osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami, na dokonanie odpowiedniej redukcji ilości substancji wprowadzanej do powietrza, dla której standard jakości powietrza został przekroczony;
rozliczenie łącznej redukcji ilości substancji dotyczące wszystkich instalacji objętych postępowaniem kompensacyjnym
Opłaty
Kwota
3016,50 zł: w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
759 zł: w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podmioty prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie, mikro-przedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców,
759 zł: pozostałe
Tytuł płatności
Opłata skarbowa od wydania pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza w postępowaniu kompensacyjnym.
Nr rachunku bankowego
49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Sposób płatności
Wpłaty z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Miasta Krakowa (np. na poczcie, przelewem bankowym) lub bez ponoszenia dodatkowych opłat w placówkach banku PKO Bank Polski S.A. na terenie Krakowa i kasach Urzędu. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy załączyć do wniosku.
Informacje dodatkowe – pełnomocnictwo
Od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii należy uiścić opłatę w kwocie 17 zł (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej).
Miejsce przyjmowania dokumentów
Wniosek można złożyć:
Na dzienniku podawczym Urzędu Miasta Krakowa, Rynek Podgórski 2, 30-533 Kraków lub pozostałych dziennikach podawczych Urzędu Miasta Krakowa.
Listownie na adres: Wydział ds. Jakości Powietrza, Rynek Podgórski 2, 30-533 Kraków.
Elektronicznie za pośrednictwem systemu ePUAP.
Urząd Miasta Krakowa
Wydział ds. Jakości Powietrza
Rynek Podgórski 2, 30-533 Kraków
Godziny otwarcia: pon. – pt. od 7.30 do 15.30
Referat ochrony powietrza, pokoje 25,26,27,64
Telefony: 12 616 8912, 12 616 9061, 12 616 8879, 12 616 9970, 12 616 9967,
12 616 9072, 12 616 9476.
Pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza.
Decyzje w przedmiocie cofnięcia lub ograniczenia, bez odszkodowania, pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z innych instalacji objętych postępowaniem kompensacyjnym, które wymagają pozwolenia w zakresie w jakim uczestnicy postępowania wyrazili zgodę.
Decyzja, ustalająca wymagania w zakresie ochrony środowiska dotycząca eksploatacji instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, uwzględniająca redukcję ilości substancji wprowadzanej do powietrza, dla której standard jakości powietrza został przekroczony, z innych instalacji objętych postępowaniem kompensacyjnym, które nie wymagają pozwolenia i które będą eksploatowane po dokonaniu tej redukcji; w przypadku gdy inną instalacją objętą postępowaniem kompensacyjnym jest instalacja wymagająca zgłoszenia decyzja wydawana jest po przekazaniu przez prowadzącego tę instalację informacji o zmianie w zakresie danych w tym wielkości i rodzaju emisji, w związku ze zgodą na udział w postępowaniu kompensacyjnym.
Odmowa wydania pozwolenia, w przypadku wystąpienia przesłanek określonych w art. 186 Poś.
Informacje dodatkowe
Na obszarze, na którym zostały przekroczone standardy jakości powietrza, wyznaczonym w ocenie poziomów substancji w powietrzu, przeprowadzonej przez Głównego inspektora ochrony środowiska, wydanie pozwolenia na wprowadzanie do powietrza substancji, dla której standard jakości powietrza został przekroczony, z nowo budowanej instalacji lub zmienianej w sposób istotny, jest możliwe, jeżeli zostanie zapewniona odpowiednia redukcja ilości tej substancji wprowadzanej do powietrza z innych instalacji usytuowanych na obszarze gminy, w której planowana jest budowa nowej instalacji lub dokonanie istotnej zmiany instalacji.
Redukcja ilości substancji, o której mowa wyżej, może obejmować redukcję ilości substancji wprowadzanej do powietrza z instalacji spalania paliw stałych eksploatowanych w ramach zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, usytuowanych na obszarze gminy, w której planowana jest budowa nowej instalacji lub dokonanie istotnej zmiany instalacji, poprzez sfinansowanie przez podmiot planujący budowę nowej instalacji lub istotną zmianę instalacji, trwałej likwidacji instalacji spalania paliw stałych eksploatowanych w ramach zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami. W ww. przypadku, potwierdzenia redukcji ilości substancji, dla której standard jakości powietrza został przekroczony, wprowadzanej do powietrza z instalacji spalania paliw stałych eksploatowanych w ramach zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, dokonuje w zaświadczeniu wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Zaświadczenie jest wydawane na wniosek podmiotu planującego lub realizującego budowę nowej instalacji lub istotną zmianę instalacji.
Łączna redukcja ilości wprowadzanych do powietrza gazów lub pyłów z innych instalacji powinna być o co najmniej 30% większa niż ilość gazów lub pyłów dopuszczonych do wprowadzania do powietrza z nowo zbudowanej instalacji lub instalacji zmienionej w sposób istotny.
Termin załatwienia
W ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych w ciągu dwóch miesięcy.
Dodatkowe dokumenty uzyskiwane w postępowaniu przez komórkę organizacyjną poza formalnym wnioskiem i załącznikami
Przedłożenie przez podmiot eksploatujący instalację aktualnych dla danego roku kalendarzowego wartości średniorocznych stężeń zanieczyszczeń powietrza (wartości tła zanieczyszczeń).
Wnioski o udostępnienie informacji o tle substancji w powietrzu należy kierować pocztą tradycyjną lub elektroniczną bezpośrednio na adres właściwego Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska tj. Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Krakowie.
Od wydanej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie (ul. J. Lea 10, 30-048 Kraków) za pośrednictwem Wydziału ds. Jakości Powietrza, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydal decyzję.
Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Podstawa prawna
Art. 225 -229 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia.
Art. 35,77,104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
Część III ust. 40 i część IV załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
Obowiązek informacyjny
Drogi Kliencie, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu przyjęcia zgłoszenia instalacji wprowadzającej gazy lub pyły do powietrza, na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, informujemy, że:
Dane osobowe będą przetwarzane przez Urząd Miasta Krakowa w ramach zarządzania środowiskiem, w szczególności w przypadku wydania pozwolenia zintegrowanego, pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza lub przyjęcia zgłoszenia instalacji dane zostaną opublikowane w Systemie zarządzania danymi o emisjach przemysłowych w Małopolsce, powszechnie udostępnionym pod adresem https://pozwolenia.ekomalopolska.pl/.
Masz prawo do żądania od administratora dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane do czasu załatwienia sprawy dla potrzeb dla których zostały zebrane, a następnie będą przechowywane nie dłużej, niż to wynika z przepisów o archiwizacji.
Masz prawo do wniesienia skargi w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Odbiorcami danych osobowych są:
organy administracji publicznej realizujące zadania z zakresu ochrony powietrza,
organy odwoławcze,
sądy administracyjne;
Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym i ma charakter obowiązkowy.
Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości rozpatrzenia sprawy.
Podstawę prawną przetwarzania Twoich danych stanowi przepis prawa:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
Ponadto informujemy, że masz prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw – z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją – wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
E-mail: iod@um.krakow.pl
adres pocztowy: Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków