Dodatek mieszkaniowy to świadczenie, o które mogą się ubiegać osoby w trudnej sytuacji materialnej, mające problemy z ponoszeniem bieżących opłat mieszkaniowych.
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy, wykonaj poniższe czynności:
Wypełnij wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego i przekaż go do potwierdzenia zarządcy budynku lub innej osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny.
Wypełnij i podpisz deklarację o wysokości dochodów.
Przygotuj wymagane dokumenty (szczegóły w sekcji „Wymagane dokumenty”).
Złóż wniosek, deklarację oraz pozostałe dokumenty w Urzędzie Miasta Krakowa (szczegóły w sekcji „Miejsce przyjmowania dokumentów”). Możesz zarezerwować wizytę Rezerwacja internetowa (um.krakow.pl).
Decyzja administracyjna może być poprzedzona wywiadem środowiskowym w Twoim miejscu zamieszkania, którego celem jest weryfikacja uprawnień do otrzymania dodatku mieszkaniowego.
Kogo dotyczy usługa
Usługa dotyczy każdej osoby, która spełnia łącznie trzy kryteria uprawniające do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy.
Kryteria dla realizacji usług
Kryterium nr 1 – posiadasz jeden z wymienionych tytułów prawnych do lokalu:
Jesteś najemcą lub podnajemcą lokalu mieszkalnego, w którym mieszkasz.
Mieszkasz w lokalu mieszkalnym, do którego przysługuje Ci spółdzielcze prawo.
Mieszkasz w lokalu mieszkalnym znajdującym się w budynku stanowiącym Twoją własność lub jesteś właścicielem samodzielnego lokalu mieszkalnego.
Posiadasz inny tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego (np. umowę użyczenia) i ponosisz wydatki związane z zajmowaniem tego lokalu.
Zajmujesz lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, ale oczekujesz na przysługujący Ci lokal zamienny lub najem socjalny lokalu (np. orzeczono o Twoim uprawnieniu do lokalu socjalnego w wyroku sądowym).
Kryterium nr 2 – osiągasz odpowiednio niski dochód tj: w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka Twojego gospodarstwa domowego nie przekroczył w gospodarstwie:
jednoosobowym – 40% (tj. 2 862,19 zł),
wieloosobowym – 30% (tj. 2 146,64 zł)
przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku.
Kryterium nr 3 – lokal mieszkalny posiada odpowiednią powierzchnię użytkową, a mianowiciepowierzchnia użytkowa zajmowanego przez Ciebie lokalu mieszkalnego nie może przekraczać normatywnej powierzchni użytkowej o więcej niż:
30% albo
50% pod warunkiem, że suma powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej lokalu nie przekracza 60 % w stosunku do całości metrażu lokalu.
I tak w gospodarstwie:
Jednoosobowym normatywna powierzchnia wynosi 35 m², a maksymalna 45,5 m², natomiast powierzchnia powiększona o 50% wynosi 52,5 m².
Dwuosobowym normatywna powierzchnia wynosi 40 m², a maksymalna 52 m², natomiast powierzchnia powiększona o 50% wynosi 60 m².
Trzyosobowym normatywna powierzchnia wynosi 45 m², a maksymalna 58,5 m², natomiast powierzchnia powiększona o 50% wynosi 67,5 m².
Czteroosobowym normatywna powierzchnia wynosi 55 m², a maksymalna 71,5 m², natomiast powierzchnia powiększona o 50% wynosi 82,5 m².
Pięcioosobowym normatywna powierzchnia wynosi 65 m², a maksymalna 84,5 m², natomiast powierzchnia powiększona o 50% wynosi 97,5 m².
Sześcioosbowym normatywna powierzchnia wynosi 70 m², a maksymalna 91 m², natomiast powierzchnia powiększona o 50% wynosi 105 m².
W przypadku zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób, dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2. Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Dokumenty potwierdzające rodzaj i wysokość ponoszonych wydatków mieszkaniowych w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku (np. powiadomienie o wysokości opłat mieszkaniowych, aneks czynszowy, rachunki).
Dokumenty lub oświadczenie właściciela domu jednorodzinnego o wielkości powierzchni użytkowej, w tym łącznej powierzchni pokoi i kuchni oraz o wyposażeniu technicznym domu – dot. osób zamieszkujących w domu jednorodzinnym.
Inne dokumenty służące weryfikacji informacji i danych zawartych we wniosku o przyznanie dodatku i deklaracji o dochodach:
Dokumenty potwierdzające wysokość dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego, uzyskanych w okresie trzech miesięcy kalendarzowych, poprzedzających datę złożenia wniosku, w szczególności:
zaświadczenie o dochodach (załącznik nr 3 do procedury) - w przypadku uzyskiwania dochodów podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. dochód z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło);
oświadczenie o dochodach (załącznik nr 4 do procedury) lub zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego - w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
oświadczenie o przychodach (załącznik nr 8 do procedury) – w przypadku prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
zaświadczenie właściwego organu gminy/nakaz płatniczy potwierdzające powierzchnię gruntów w hektarach przeliczeniowych – w przypadku posiadania tytułu prawnego do gospodarstwa rolnego/uzyskiwania dochodów z gospodarstwa rolnego;
zaświadczenie/decyzja właściwego organu przyznająca świadczenia z funduszu alimentacyjnego/świadczenie rodzicielskie – dot. osób pobierających świadczenia z funduszu alimentacyjnego/świadczenia rodzicielskie spoza Krakowa;
odcinki przekazów pocztowych renty/emerytury albo wyciągi bankowe albo zaświadczenie z ZUS/KRUS – dot. osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe. W przypadku wyciągów bankowych konieczne przedłożenie dodatkowo: dokumentu potwierdzającego aktualną wysokość renty/emerytury brutto, składki na ubezpieczenie zdrowotne, zaliczki na podatek, rodzaje i kwoty wypłacanych dodatków, dokonywanych potrąceń - jeśli dotyczy;
zaświadczenie/karta zasiłkowa z urzędu pracy – dot. osób pobierających świadczenia z urzędu pracy (np. zasiłki, stypendia finansowane ze środków Unii Europejskiej);
zaświadczenie/decyzja potwierdzająca rodzaj i wysokość zasiłku/stypendium dla uczniów, studentów i doktorantów – dotyczy pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym (stypendium szkolne i zasiłek szkolny), pomocy materialnej dla studentów (stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomoga, stypendium finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego), stypendia doktoranckie, stypendia sportowe oraz inne stypendia o charakterze socjalnym przyznane uczniom i studentom;
przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów - jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani orzeczeniem sądu, ugodą sądową lub ugodą zawartą przed mediatorem lub innym tytułem wykonawczym, pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do ich płacenia na rzecz osoby spoza gospodarstwa domowego.
Tytuł prawny do lokalu (np. umowa najmu lokalu, umowa użyczenia, przydział) lub dokument potwierdzający oczekiwanie na przysługujący lokal zamienny albo najem socjalny lokalu – nie jest wymagany w przypadku osób zajmujących lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków.
Kwestionariusz dotyczący ustalenia wartości użytkowej lokalu mieszkalnego – dotyczy wyłącznie najemców lokali mieszkalnych niewchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, tzw. zasób prywatny (załącznik nr 7 do procedury).
Miejsce przyjmowania dokumentów
Masz trzy możliwości złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami:
Zanieś do Krakowskiego Centrum Świadczeń,
Wyślij pocztą, jednak pamiętaj, że za datę złożenia wniosku przyjmuje się datę wpływu wniosku do Urzędu Miasta Krakowa, a nie datę nadania przesyłki listowej w placówce pocztowej,
Skorzystaj z pomocy innej osoby, która złoży wniosek w Twoim imieniu.
Usługa jest dostępna w wersji elektronicznej, jednak konieczne jest dostarczenie oryginału wniosku zawierającego potwierdzenie zarządcy budynku albo innej osoby uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny oraz oryginałów innych dokumentów, które nie zawierają podpisu elektronicznego, a są niezbędne do prowadzonego postępowania.
Dopuszczalna forma podpisu elektronicznego
Podpis zaufany
Podpis kwalifikowany
Podpis osobisty
Sposób realizacji usługi
Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany decyzją administracyjną na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.
W celu weryfikacji uprawnień do otrzymania dodatku mieszkaniowego w miejscu Twojego zamieszkania może zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy. W trakcie takiego wywiadu pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej sprawdza podane przez Ciebie dochody, stan majątkowy, liczbę osób, które faktycznie z Tobą mieszkają i prowadzą gospodarstwo domowe. Na podstawie wywiadu organ odmawia przyznania świadczenia z uwagi na:
Wystąpienie rażącej dysproporcji pomiędzy niskimi dochodami wykazanymi w złożonej przez Ciebie deklaracji o wysokości dochodów, a faktycznym stanem majątkowym wskazującym, że jesteś w stanie uiszczać wydatki związane z zajmowaniem lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) wykorzystując własne środki i posiadane zasoby majątkowe;
Mniejszą faktyczną liczbę wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z Tobą osób, niż wykazałaś/eś w deklaracji;
Niewyrażenie przez Ciebie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego oraz odmowę złożenia przez Ciebie i innych członków gospodarstwa domowego oświadczenia o stanie majątkowym, zawierającego w szczególności dane dotyczące posiadanych ruchomości i nieruchomości oraz zasobów pieniężnych.
Dodatek jest wypłacany do 10 dnia każdego miesiąca z góry – zarządcy budynku lub innej osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. Jedynie właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dodatek mieszkaniowy do rąk własnych.
Informacje dodatkowe
Musisz wykazać dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego na dzień złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Wliczasz następujące dochody:
Dochody opodatkowane osiągane np. z tytułu umowy o pracę, zlecenia, o dzieło. Dochód w tym przypadku to: przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, należny podatek od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód w tym przypadku to przychd pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, należny podatek od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,
Dochody z działalności opodatkowanej na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przyjmuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw rodziny, o którym mowa w art. 5 ust. 7a ustawy o świadczeniach rodzinnych,
Dochód z gospodarstwa rolnego. Dochód ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ostatnio ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy o podatku rolnym,
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego/świadczenia rodzicielskie,
Alimenty na rzecz dzieci wchodzących w skład gospodarstwa domowego,
Świadczenia emerytalno-rentowe. Dochodem jest kwota emerytury/renty „netto” (po odjęciu zaliczki na podatek i składki na ubezpieczenie zdrowotne), powiększona ewentualnie o wypłacane dodatki, które nie są opodatkowane. Do dochodu wliczasz: dodatek kombatancki, dodatek kompensacyjny, ryczałt energetyczny, ekwiwalent pieniężny za deputaty węglowe. Do dochodu nie wliczasz: dodatku pielęgnacyjnego, świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów – tzw. trzynastki, dodatku dla sieroty zupełnej, świadczenia z urzędu pracy – np. zasiłku dla bezrobotnych/stypendium finansowanego ze środków Unii Europejskiej – dochodem jest kwota świadczenia „netto”,
Pomoc materialną dla uczniów, studentów i doktorantów. Do dochodu wliczasz: pomoc materialną dla uczniów o charakterze socjalnym (stypendium szkolne i zasiłek szkolny), pomoc materialną dla studentów (stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogę, stypendium finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego), stypendia doktoranckie, stypendia sportowe przyznane na podstawie ustawy o sporcie, inne stypendia o charakterze socjalnym przyznane uczniom i studentom. Do dochodu nie wliczasz: stypendium za wyniki w nauce lub w sporcie finansowane przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną- przyznane na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, stypendium rektora,
Zasiłek macierzyński, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
Zasiłki chorobowe określone w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych,
Zasiłki i stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków Unii Europejskiej,
Kwoty diet nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich,
Kwoty otrzymane na podstawie art. 27f ust. 8-10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwrot z tytułu ulgi na dzieci),
Renty określone w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
Renty wypłacone osobom represjonowanym i członkom ich rodzin przyznane na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
Świadczenia pieniężne, dodatek kompensacyjny oraz ryczałt energetyczny określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,
Dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny i dodatek kompensacyjny określone w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
Świadczenie pieniężne określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę Niemiecką lub Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich,
Ryczałt energetyczny, emerytury i renty otrzymywane przez osoby, które utraciły wzrok w wyniku działań w latach 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów,
Renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, kwoty zaopatrzenia otrzymywane przez ofiary wojny oraz członków ich rodzin, renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945, otrzymywane z zagranicy,
Środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej otrzymywane od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym ma służyć ta pomoc,
Należności ze stosunku pracy lub z tytułu stypendium osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przebywających czasowo za granicą – w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ustalonych dla pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,
Należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, policjantom, celnikom i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych.
Należności pieniężne ze stosunku służbowego otrzymywane w czasie służby kandydackiej przez funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Służby Więziennej, obliczone za okres, w którym osoby te uzyskały dochód,
Dochody członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne,
Należności pieniężne otrzymywane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób,
Dodatki za tajne nauczanie określone w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela,
Dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej określonej w przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych,
Ekwiwalenty pieniężne za deputaty węglowe określone w przepisach komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”,
Ekwiwalenty z tytułu prawa do bezpłatnego węgla określone w przepisach o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006,
Świadczenia określone w przepisach o wykonywaniu mandatu posła i senatora,
Dochody uzyskiwane za granicą Rzeczypospolitej Polskiej, pomniejszone odpowiednio o zapłacone za granicą Rzeczypospolitej Polskiej: podatek dochodowy oraz składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,
Renty określone w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich,
Świadczenie pieniężne określone w ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych,
Przychody wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,
Od wyliczonego dochodu członków gospodarstwa domowego odejmuje się alimenty świadczone na rzecz innych osób (spoza gospodarstwa domowego wnioskodawcy). Nie wliczasz dochodu osoby, która:
wyprowadziła się z lokalu albo zmarła przez dniem złożenia wniosku o przyznanie dodatku,
przebywa w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie karnym, szkole, w tym szkole wojskowej, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.
Do dochodu nie wliczasz również:
Zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami z tytułu urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego; podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania,
Jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka,
Świadczenia z pomocy społecznej - zasiłków stałych, zasiłków celowych, zasiłków okresowych, pomocy pieniężnej na usamodzielnienie oraz na kontynuowanie nauki, świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dzieckaw rodzinie zastępczej,
Dodatku mieszkaniowego,
Dodatku energetycznego,
Dodatku dla sieroty zupełnej,
Dodatku pielęgnacyjnego,
Świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
Dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów – tzw. trzynastki,
Nieopodatkowanej pomocy rodziny i tzw. pracy dorywczej.
Przy obliczaniu dodatku mieszkaniowego uwzględnia się następujące wydatki:
Czynsz (ale wyłącznie do wysokości czynszu jaki obowiązywałby dla danego lokalu, gdyby lokal ten wchodził w skład zasobu mieszkaniowego gminy),
Koszty, o których mowa w art. 28 ust. 3 pkt. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
Opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokale mieszkalne w spółdzielni mieszkaniowej,
Zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną,
Odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego,
Opłaty za energię cieplną, wodę, ścieki, odpady i nieczystości ciekłe,
Wydatek stanowiący podstawę obliczania ryczałtu na zakup opału (jeżeli lokal nie jest wyposażony w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania lub w instalację ciepłej wody lub gazu przewodowe.
Wydatki poniesione z tytułu: ubezpieczeń, podatku od nieruchomości, opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, rocznych opłat przekształceniowych, opłat za gaz przewodowy, energię elektryczną czy telefon nie podlegają dofinansowaniu.
Jeśli jesteś osobą uprawnioną do otrzymania dodatku mieszkaniowego możesz mieć przyznany ryczałt na zakup opału, który stanowi jego część, ale tylko w przypadku, kiedy Twój lokal mieszkalny nie jest wyposażony w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania lub w instalację ciepłej wody lub gaz przewodowy z zewnętrznego źródła znajdującego się poza lokalem.
Wysokość dodatku zależy od wielu czynników m.in. od:
Dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym,
Wysokości wydatków na utrzymanie lokalu mieszkalnego,
Stawek czynszu najmu w mieszkaniowym zasobie gminy.
Wysokość dodatku mieszkaniowego, łącznie z ryczałtem, nie może przekraczać 70% wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego lub 70% faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia tego lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni.
Nie otrzymasz dodatku mieszkaniowego, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5 % kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu wydania decyzji. Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka Twojego gospodarstwa domowego jest wyższy od kryterium dochodowego, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek obniża się o tę kwotę.
Jeśli będziesz zalegać z opłatami za mieszkanie albo dom przez co najmniej 2 miesiące – gmina wstrzyma wypłatę dodatku. W przypadku stwierdzenia, że nie opłacasz na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny, wypłatę dodatku mieszkaniowego wstrzymuje się, w drodze decyzji administracyjnej, do czasu uregulowania zaległości. Jeżeli nie uregulujesz zaległości w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania decyzji wstrzymującej wypłatę świadczenia, wówczas decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa. W przypadku, kiedy uregulujesz należności w terminie określonym powyżej, dodatek mieszkaniowy zostanie wypłacony za okres, w którym wypłata była wstrzymana.
Jeżeli w wyniku wznowienia postępowania stwierdzono, że dodatek mieszkaniowy przyznano Ci na podstawie nieprawdziwych danych zawartych w wypełnionej przez Ciebie deklaracji o wysokości dochodów lub wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, wówczas jesteś zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranych kwot dodatku w podwójnej wysokości. Należności te wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi podlegają ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji. Wypłata dodatku mieszkaniowego w skorygowanej wysokości zostanie Ci wstrzymana do czasu wyegzekwowania należności.
Termin załatwienia
Decyzja administracyjna informująca o sposobie załatwienia Twojej sprawy zostanie wydana do 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony, o czym zostaniesz powiadomiona/ny.
Możesz złożyć pisemne odwołanie od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa – Krakowskiego Centrum Świadczeń Urzędu Miasta Krakowa w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia doręczenia decyzji. W odwołaniu należy podać nr decyzji, od której się odwołujesz oraz go podpisać.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych.
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika uprawnionego do przeprowadzenia wywiadu.
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
Uchwała nr LVIII/1713/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 maja 2021 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz wzoru deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego.
Zarządzenie Nr 1520/2022 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 6 czerwca 2022 r. w sprawie ustalania wysokości stawek czynszu w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków oraz w tymczasowych pomieszczeniach wchodzących w skład zasobu tymczasowych pomieszczeń Gminy Miejskiej Kraków i lokalach wynajmowanych do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, stanowiących jednocześnie lokale służące do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych twórcy oraz ustalania wysokości wynagrodzenia za korzystanie z pomieszczenia pomocniczego, stanowiącego własność Gminy Miejskiej Kraków.
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Obowiązek informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu przyznawania osobom uprawnionym dodatków mieszkaniowych.
Informujemy, że:
Masz prawo do żądania od administratora dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane do czasu załatwienia sprawy dla potrzeb której Twoje dane zostały zebrane, a następnie będą przechowywane u nas przez co najmniej 5 lat, po czym ulegną zniszczeniu.
Masz prawo do wniesienia skargi w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym i ma charakter obowiązkowy.
Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości rozpatrzenia wniosku.
Podstawę prawną przetwarzania Twoich danych stanowi ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych.