Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa (osoby fizyczne) WS-5
URZĄD MIASTA KRAKOWA
Wydział Kształtowania Środowiska
Krótki opis usługi
UWAGA: Usługa jest skierowana tylko dla osób fizycznych będących właścicielem (współwłaścicielem) nieruchomości, zgłaszających zamiar usunięcia ze swojej nieruchomości drzewa, które ma zostać usunięte na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nieruchomość musi mieć uregulowany stan prawny, a wszyscy współwłaściciele muszą być osobami fizycznymi. W pozostałych przypadkach patrz formularz przy procedurze WS-6.
W celu zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew z nieruchomości, której jesteś właścicielem (współwłaścicielem) należy:
Napisać zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew zawierające elementy wskazane w art. 83f ust. 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Można skorzystać z przykładowego formularza załączonego do niniejszej karty usługi, który należy wypełnić i podpisać. (Formularz: Zgłoszenie zamiaru wycięcia drzewa, które ma zostać usunięte na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej)
Do wniosku należy załączyć odpowiednie załączniki - szczegóły w sekcji „Wymagane dokumenty”.
Komplet dokumentów należy złożyć na dzienniku podawczym Urzędu Miasta Krakowa (szczegóły w sekcji „Miejsce przyjmowania dokumentów”). Istnieje również możliwość złożenia dokumentacji drogą elektroniczną (szczegóły w sekcji „Dostępność usługi elektronicznej”).
Pracownik Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, po zweryfikowaniu złożonych dokumentów, przy udziale wnioskodawcy lub jego pełnomocnika przeprowadzi oględziny objętych zgłoszeniem drzew.
Zainicjowane na Twoje podanie postępowanie administracyjne zostanie zakończone milczącą zgodą organu, lub wydaniem decyzji wnoszącej sprzeciw do zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew
Kogo dotyczy usługa
Usługa jest skierowana tylko dla osób fizycznych będących właścicielem (współwłaścicielem) nieruchomości, zgłaszających zamiar usunięcia ze swojej nieruchomości drzewa, które ma zostać usunięte na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nieruchomość musi mieć uregulowany stan prawny, a wszyscy współwłaściciele muszą być osobami fizycznymi.
Kryteria dla realizacji usług
Z usługi może skorzystać właściciel nieruchomości położonej w granicach administracyjnych Gminy Miejskiej Kraków.
Wymagane dokumenty
Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa (można skorzystać z przykładowego formularza załączonego do niniejszej karty usługi, który należy wypełnić i podpisać / wzór). Zgłoszenie musi zawierać dane właściciela nieruchomości wraz z danymi adresowymi, oznaczenie nieruchomości na której rosną objęte zgłoszeniem drzewa (numer działki ewidencyjnej zgodnie z obowiązującym podziałem ewidencji gruntów).
Rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzew w odniesieniu do granic nieruchomości i obiektów budowalnych.
Pełnomocnictwo do reprezentowania w przypadku działania przez pełnomocnika.
Zgodę współwłaścicieli nieruchomości, jeżeli występują
Dokument potwierdzający stan własnościowy nieruchomości, jeżeli aktualny stan nie jest ujawniony w księdze wieczystej.
Opłaty
Tytuł płatność
Kwota
Forma
Nr rachunku bankowego
Opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej).Opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej).
17
kasa UMK
; przelew
; poczta
49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu lub o milczącej zgodzie Organu
17
kasa UMK
; przelew
; poczta
49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Miejsce przyjmowania dokumentów
Dokumenty można złożyć na dzienniku podawczym w siedzibie Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta (os. Zgody 2 p.25), lub w pozostałych dziennikach podawczych Urzędu Miasta Krakowa:
Usługa dedykowanego formularza dla procedury jest tymczasowo niedostępna. Jeżeli chcesz złożyć podanie w formie elektronicznej, skorzystaj z przykładowego formularza w postaci WORD lub PDF, podpisz go elektronicznie i prześlij za pomocą ePUAP do Urzędu Miasta Krakowa.
Dopuszczalna forma podpisu elektronicznego
Podpis zaufany
Podpis kwalifikowany
Podpis osobisty
Sposób realizacji usługi
Po złożeniu kompletnego zgłoszenia, w toku postępowania pracownik Wydziału Kształtowania Środowiska UMK w ciągu 21 dni, przy udziale wnioskodawcy lub jego pełnomocnika przeprowadzi oględziny objętych zgłoszeniem drzew lub krzewów.
W przypadku gdy zgłoszenie nie będzie zawierało wszystkich elementów pozwalających na rozpatrzenie podania, zostaniesz wezwany do uzupełnienia. Wezwanie do uzupełnienia przerywa bieg terminu na wykonanie oględzin.
Zainicjowane na Twoje podanie postępowanie administracyjne zostanie zakończone milczącą zgodą organu, lub wydaniem decyzji wnoszącej sprzeciw do zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew
Zgodnie z art. 83f ust. 8, 12, 13 i 17 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody:
usunięcia drzewa można dokonać najwcześniej po upływie 14 dni od dnia oględzin, przy braku sprzeciwu Prezydenta Miasta Krakowa lub po uzyskaniu od Prezydenta Miasta Krakowa zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Zaświadczenie takie jest wydawane na wniosek i podlega opłacie skarbowej w oparciu o przepisy odrębne;
usunięcia drzewa można dokonać w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy od dnia oględzin, w przeciwnym razie usunięcie drzewa będzie wymagało dokonania ponownego zgłoszenia;
wystąpienie (w terminie 5 lat od dnia oględzin) o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę (na podstawie ustawy Prawo budowlane), która to budowa będzie mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte na podstawie zgłoszenia drzewo, spowoduje nałożenie (w drodze decyzji) na właściciela nieruchomości opłaty za usunięcie drzewa (w oparciu o dane ustalone podczas oględzin).
Informacje dodatkowe
Zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków należy składać do wojewódzkiego konserwatora zabytków (art. 83a ust. 1 ustawy o ochronie przyrody). UWAGA: Na mocy porozumienia Prezydenta Miasta Krakowa z Wojewodą Małopolskim, zadania Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dla części obszaru miasta Krakowa realizuje Miejski Konserwator Zabytków.
Bez dokonywania zgłoszenia możesz usunąć:
Krzewy rosnące na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych, jeżeli są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej
drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;
drzewa lub krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;
drzewa lub krzewy na plantacjach lub w lasach w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach;
drzewa lub krzewy owocowe, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni;
drzewa lub krzewy usuwane w ramach prowadzenia akcji ratowniczej przez jednostki ochrony przeciwpożarowej lub inne właściwe służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia;
drzewa lub krzewy stanowiące złomy lub wywroty usuwane przez:
jednostki ochrony przeciwpożarowej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, właścicieli urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, zarządców dróg, zarządców infrastruktury kolejowej, gminne lub powiatowe jednostki oczyszczania lub inne podmioty działające w tym zakresie na zlecenie gminy lub powiatu,
inne podmioty lub osoby, po przeprowadzeniu oględzin przez organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, potwierdzających, że drzewa lub krzewy stanowią złom lub wywrot;
drzewa należące do IGO stwarzających zagrożenie dla Unii lub do IGO stwarzających zagrożenie dla Polski.
Termin załatwienia
Oględziny zostaną przeprowadzone w terminie do 21 dni od złożenia kompletnego podania. Po przeprowadzeniu oględzin, Organ ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu do zamiaru zgłoszenia drzewa. Jeżeli w terminie 14 dni od dnia oględzin nie zostanie wniesiony sprzeciw, to zgłaszający nabywa prawo do usunięcia drzewa.
Do terminów załatwiania sprawy określonych w przepisach ustawy Kodeks postępowania administracyjnego nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności (np. okresu oczekiwania na komplet materiałów), okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
Od wydanej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa (adres: Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, Os. Zgody 2, 31-949 Kraków) w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Przed upływem terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydal decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania decyzja staje się ostateczna i prawomocna
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – przepisy art. 83-90.
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej - załącznik do ustawy część IV.
Obowiązek informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (tzw. RODO) informujemy, że administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków. Z administratorem można się skontaktować listownie – adres jw. lub drogą elektroniczną na adres e-mail: ws.umk@um.krakow.pl.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu zarządzania wszystkimi elementami środowiska poprzez ustalanie warunków na korzystanie ze środowiska w drodze postępowania administracyjnego w zakresie kompetencji Prezydenta Miasta.
Informujemy, że:
Strona ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania oraz ograniczenia przetwarzania.
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu załatwienia sprawy, dla potrzeb której zostały zebrane, a następnie będą przechowywane u nas przez 5 lat, po czym ulegną zniszczeniu.
Strona ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kategorią odbiorców danych osobowych są: pozostałe strony postępowania, podmioty działające w postępowaniu na prawach strony.
Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym i ma charakter obowiązkowy. Konsekwencją niepodania danych jest pozostawienie sprawy bez rozpoznania.
Podstawę prawną przetwarzania Twoich danych stanowi ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: adres pocztowy – jw., adres e-mail: iod@um.krakow.pl.