Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości WS-6
URZĄD MIASTA KRAKOWA
Wydział Kształtowania Środowiska
Krótki opis usługi
UWAGA: Usługa nie dotyczy właścicieli (współwłaścicieli) nieruchomości będących osobami fizycznymi dokonującymi zgłoszenia zamiaru usunięcia ze swojej nieruchomości drzew lub krzewów, które mają zostać usunięte na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku patrz procedura WS-5.
W celu uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów z nieruchomości, której jesteś posiadaczem należy:
Napisać wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów zawierający elementy wskazane w art. 83b ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Można skorzystać z przykładowego formularza załączonego do niniejszej karty usługi, który należy wypełnić i podpisać. formularz wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów.
Do wniosku należy załączyć odpowiednie załączniki - szczegóły w sekcji „Wymagane dokumenty”.
Komplet dokumentów należy złożyć na dzienniku podawczym Urzędu Miasta Krakowa (szczegóły w sekcji „Miejsce przyjmowania dokumentów”). Istnieje również możliwość złożenia dokumentacji drogą elektroniczną (szczegóły w sekcji „Dostępność usługi elektronicznej”).
Pracownik Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, po zweryfikowaniu złożonych dokumentów, przy udziale wnioskodawcy lub jego pełnomocnika przeprowadzi oględziny objętych wnioskiem drzew lub krzewów.
Zainicjowane na Twój wniosek postępowanie administracyjne zostanie zakończone wydaniem decyzji rozstrzygającej o możliwości usunięcia drzew lub krzewów z terenu nieruchomości. W decyzji zezwalającej zostanie również określony termin usunięcia drzew lub krzewów oraz wysokość opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, a także zasady wykonania nasadzeń zastępczych.
Prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych.
Kogo dotyczy usługa
UWAGA: Usługa nie dotyczy właścicieli (współwłaścicieli) nieruchomości będących osobami fizycznymi dokonującymi zgłoszenia zamiaru usunięcia ze swojej nieruchomości drzew lub krzewów, które mają zostać usunięte na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku patrz procedura WS-5
Usługa dotyczy między innymi:
jednostek organizacyjnych (w tym osób prawnych) będących właścicielami nieruchomości lub posiadaczami nieruchomości (za zgodą właściciela tej nieruchomości) np. spółek osobowych lub kapitałowych, uczelni wyższych itp.,
spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot mieszkaniowych,
osób fizycznych będących właścicielami nieruchomości lub posiadaczami nieruchomości, których właścicielami są osoby fizyczne (za zgodą właściciela tej nieruchomości), a cel usunięcia drzew lub krzewów jest związany z działalnością gospodarczą (np. drzewa lub krzewy: 1) rosną na nieruchomości lub na części nieruchomości na której jest prowadzona działalność gospodarcza, 2) kolidują z planowaną inwestycją realizowaną w ramach działalności gospodarczej),
posiadaczy nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym (np. właściciel lub jeden z właścicieli wymienionych w księdze wieczystej jest osobą zmarłą i nie przeprowadzono jeszcze postępowania spadkowego).
Kryteria dla realizacji usług
Z usługi może skorzystać właściciel/posiadacz nieruchomości położonej w granicach administracyjnych Gminy Miejskiej Kraków
Wymagane dokumenty
PODSTAWOWE DOKUMENTY:
Wnioseko wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów (można skorzystać z przykładowego formularza załączonego do niniejszej karty usługi, który należy wypełnić i podpisać / wzór). Wniosek musi zawierać dane posiadacza wraz z danymi adresowymi, oznaczenie nieruchomości na której rosną objęte wnioskiem drzewa lub krzewy (numer działki ewidencyjnej zgodnie z obowiązującym podziałem ewidencji gruntów), oznaczenie drzew lub krzewów przeznaczonych do usunięcia tj.: ilość, nazwa gatunkowa, obwód pnia na wysokości 130 cm, powierzchnia krzewów, przyczynę oraz termin planowanego usunięcia, termin i miejsce posadzenia nowych drzew lub krzewów, wskazanie czy cel usunięcia jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Zgoda właścicielalub współwłaściciela na usunięcie drzew lub krzewów - w przypadku gdy posiadacz nie jest wyłącznym właścicielem nieruchomości.
Rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzew lub krzewów w odniesieniu do granic nieruchomości i obiektów budowalnych.
Projekt planu nasadzeń zastępczych (w formie rysunku, mapy lub projektu zagospodarowania terenu) rozumianych jako posadzenie drzew lub krzewów, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub o powierzchni nie mniejszej niż powierzchnia usuwanych krzewów, stanowiących kompensację przyrodniczą za usuwane drzewa i krzewy w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska; lub projekt przesadzenia drzewa określający lokalizacje przesadzenia oraz opis technologii prowadzenia prac.
Zgoda właściciela nieruchomości na której są planowane nasadzenia zastępcze - jeżeli nieruchomość ta nie jest własnością wnioskodawcy.
Pełnomocnictwo do reprezentowania w przypadku działania przez pełnomocnika.
Zezwolenie w stosunku do gatunków chronionych na czynności podlegające zakazom określonym w art. 51 ust. 1 pkt 1-4 i 10 oraz w art. 52 ust. 1 pkt 1, 3, 7, 8, 12, 13 i 15 ustawy o ochronie przyrody (np. usunięcie gniazd ptaków lub innych gatunków chronionych) - jeżeli zostało wydane.
DODATKOWE DOKUMENTY WYMAGANE DO WNIOSKÓW SKŁADANYCH PRZEZ SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWE LUB WSPÓLNOTY MIESZKAŃCÓW
Oświadczenie władz spółdzielni lub zarządu wspólnoty mieszkaniowej o wypełnieniu obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 83 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody tzn. o poinformowaniu członków spółdzielni, właścicieli budynków, lub lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu lub członków wspólnoty mieszkaniowej o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów.
Uchwałę wspólnoty mieszkaniowej lub inne dokumenty wskazujące że osoby podpisujące wniosek oraz oświadczenia w imieniu Wspólnoty są umocowane do występowania przed organami administracji publicznej w sprawach związanych z wycinaniem drzew lub krzewów (tj. w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu).
DODATKOWE DOKUMENTY WYMAGANE DO WNIOSKÓW ZWIĄZANYCH Z KOLIZJĄ DRZEW LUB KRZEWÓW Z PLANOWANĄ INWESTYCJĄ
Sporządzony na podkładzie mapy klauzulowanej projekt zagospodarowania działki lub terenu wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane, (w przypadku realizacji inwestycji, dla której jest on wymagany zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane) – określający usytuowanie drzewa lub krzewu w odniesieniu do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub projektowanych na tej nieruchomości. Oznaczenie drzew lub krzewów przeznaczonych do usunięcia należy wykonać w formie inwentaryzacji zieleni (wszystkich drzew i krzewów) występującej na terenie objętym inwestycją z określeniem: a) gatunków drzew i krzewów, b) obwodu pni na wysokości 130 cm od ziemi, a w przypadku gdy na tej wysokości drzewo posiada kilka pni – obwód każdego z tych pni, nie posiada pnia – obwód pnia bezpośrednio poniżej korony drzewa c) wysokości drzew i zasięgu ich koron, d) powierzchni porośniętej krzewami w m2, e) stanu zdrowotnego zieleni w ocenie wnioskodawcy wraz z zaznaczeniem na mapie drzew i krzewów przeznaczonych do usunięcia (wycinki lub przesadzenia). Inwentaryzacja winna zawierać część opisową oraz graficzną na kopii aktualnej mapy zasadniczej obejmującej projekt zagospodarowania i uzbrojenia działki lub terenu zgodnie z obowiązującymi aktami prawa i normami dotyczącymi formy i zakresu projektu budowlanego.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach albo postanowienie w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia w zakresie oddziaływania na obszar Natura 2000, w przypadku realizacji przedsięwzięcia, dla którego wymagane jest ich uzyskanie zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz postanowienie uzgadniające wydawane przez właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska w ramach ponownej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli jest wymagana lub została przeprowadzona na wniosek realizującego przedsięwzięcie.
Kserokopia ostatecznej decyzji o ustaleniu warunków zabudowy (WZ), ostatecznej decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (ULICP) lub informacja że przedsięwzięcie będzie realizowane w oparciu o obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Kserokopia ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę (jeżeli została wydana) lub w przypadku robót, dla których decyzja pozwolenia na budowę nie jest wymagana - oświadczenie o zamiarze wykonania robót budowlanych na podstawie zgłoszenia lub zaświadczenie o przyjęciu bez sprzeciwu zamiaru wykonania robót budowlanych.
Opłaty
TYTUŁ OPŁATY
WYSOKOŚĆ OPŁATY (KWOTA)
FORMY PŁATNOŚCI
NR RACHUNKU BANKOWEGO
URZĘDU MIASTA KRAKOWA
W PKO BANK POLSKI S.A.
Opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii
(z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej).
17,00 zł
1. Przelewem na rachunek bankowy.
2. W punktach kasowych UMK.
3. Na poczcie.
4. W placówkach banku PKO Bank Polski S.A. na terenie Krakowa bez ponoszenia opłat.
49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Opłata za usunięcie drzew lub krzewów
Określona w decyzji zezwalającej na usunięcie drzew lub krzewów w oparciu o stawki wynikające z właściwego rozporządzenia
90 1020 2892 0000 5802 0590 0990
Miejsce przyjmowania dokumentów
Dokumenty można złożyć na dzienniku podawczym w siedzibie Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta (os. Zgody 2 p.25), lub w pozostałych dziennikach podawczych Urzędu Miasta Krakowa:
Usługa dedykowanego formularza dla procedury jest tymczasowo niedostępna. Jeżeli chcesz złożyć podanie w formie elektronicznej, skorzystaj z przykładowego formularza w postaci WORD lub PDF, podpisz go elektronicznie i prześlij za pomocą ePUAP do Urzędu Miasta Krakowa
Sposób realizacji usługi
Po złożeniu kompletnego wniosku w toku postępowania pracownik Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, przy udziale wnioskodawcy lub jego pełnomocnika przeprowadzi oględziny objętych wnioskiem drzew lub krzewów.
W przypadku, gdy drzewo przeznaczone do wycinki znajduje się na obszarze objętym ochroną krajobrazową w granicach rezerwatu przyrody, Wydział Kształtowania Środowiska UMK w imieniu Prezydenta Miasta uzgodni wycinkę z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska.
W przypadku, gdy drzewo przeznaczone do wycinki rośnie w pasie drogowym drogi publicznej (z wyłączeniem obcych gatunków topoli) Wydział Kształtowania Środowiska UMK w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa uzgodni wycinkę z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska.
Zainicjowane na Twój wniosek postępowanie administracyjne zostanie zakończone wydaniem decyzji rozstrzygającej o możliwości usunięcia drzew lub krzewów z terenu nieruchomości. W decyzji zezwalającej zostanie również określony termin usunięcia drzew lub krzewów oraz wysokość opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, a także zasady wykonania nasadzeń zastępczych.
Informacje dodatkowe
Wnioski o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków należy składać do wojewódzkiego konserwatora zabytków (art. 83a ust. 1 ustawy o ochronie przyrody). UWAGA: Na mocy porozumienia Prezydenta Miasta Krakowa z Wojewodą Małopolskim, zadania Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dla części obszaru miasta Krakowa realizuje Miejski Konserwator Zabytków.
Wnioski o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów z nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, posiadacz nieruchomości (np. dzierżawca) może składać do Marszałka Województwa Małopolskiego działającego przez Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego (art. 90 ust 1 i ust. 2 ustawy o ochronie przyrody).
Zezwolenie na usuwanie drzew lub krzewów nie jest wymagane w przypadkach określonych w art. 83f ust. 1 ustawy o ochronie przyrody. Wówczas nie musisz uzgadniać tej wycinki z urzędem.
Bez zezwolenia możesz usunąć:
krzew albo krzewy rosnące w skupisku, o powierzchni do 25 m2;
krzewy na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni;
drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;
drzewa lub krzewy, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej zastrzeżeniem, iż w tym przypadku właściciel nieruchomości jest zobowiązany dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa w trybie przewidzianym art. 83f ust 4-20 ustawy o ochronie przyrody (patrz. procedura WS-5);
drzewa lub krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;
drzewa lub krzewy na plantacjach lub w lasach w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach;
drzewa lub krzewy owocowe, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni;
drzewa lub krzewy usuwane w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych;
drzewa lub krzewy usuwane na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, z wału przeciwpowodziowego i terenu w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału;
drzewa lub krzewy, które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
drzewa lub krzewy stanowiące przeszkody lotnicze, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
drzewa lub krzewy usuwane na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych;
drzewa lub krzewy usuwane z obszaru parku narodowego lub rezerwatu przyrody nieobjętego ochroną krajobrazową;
drzewa lub krzewy usuwane w ramach zadań wynikających z planu ochrony lub zadań ochronnych parku narodowego lub rezerwatu przyrody, planu ochrony parku krajobrazowego, albo planu zadań ochronnych lub planu ochrony dla obszaru Natura 2000;
drzew lub krzewów usuwanych w ramach prowadzenia akcji ratowniczej przez jednostki ochrony przeciwpożarowej lub inne właściwe służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia;
drzew lub krzewów stanowiących złomy lub wywroty usuwanych przez:
jednostki ochrony przeciwpożarowej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, właścicieli urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, zarządców dróg, zarządców infrastruktury kolejowej, gminne lub powiatowe jednostki oczyszczania lub inne podmioty działające w tym zakresie na zlecenie gminy lub powiatu,
inne podmioty lub osoby, po przeprowadzeniu oględzin przez organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, potwierdzających, że drzewa lub krzewy stanowią złom lub wywrot;
drzew lub krzewów należących do IGO stwarzających zagrożenie dla Unii lub do IGO stwarzających zagrożenie dla Polski.
drzewa lub krzewy znajdujące się na nieruchomościach objętych decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych); znajdujące się na nieruchomościach objętych decyzją o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, z wyjątkiem drzew i krzewów wpisanych do rejestru zabytków, nie stosuje się przepisów ustawy o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie oraz opłat z tym związanych. (art. 9yc ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym;
drzewa lub krzewy znajdujące się na nieruchomościach objętych decyzją o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, z wyłączeniem drzew i krzewów usuwanych z nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, nie stosuje się przepisów o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie oraz opłat z tym związanych (art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych).
Termin załatwienia
W ciągu miesiąca, a w sprawie szczególnie skomplikowanej w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia kompletnego wniosku.
Do terminów załatwiania sprawy określonych w przepisach ustawy Kodeks postępowania administracyjnego nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności (np. okresu oczekiwania na komplet materiałów), okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
Dodatkowe dokumenty uzyskiwane w postępowaniu przez komórkę organizacyjną poza formalnym wnioskiem i załącznikami
Uzgodnienie z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w przypadku wydawania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach rezerwatu przyrody lub drzew rosnących w pasie drogowym drogi publicznej.
Uzgodnienie z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w przypadku wydawania zezwolenia na usunięcie drzew rosnących w pasie drogowym drogi publicznej.
Tryb odwoławczy
Od wydanej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa (adres: Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, Os. Zgody 2, 31-949 Kraków) w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Przed upływem terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydal decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania decyzja staje się ostateczna i prawomocna
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – przepisy art. 83-90.
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej - załącznik do ustawy część IV.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów.
Obowiązek informacyjny
godnie z art. 13 ust. 1 i 2 unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (tzw. RODO) informujemy, że administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków. Z administratorem można się skontaktować listownie – adres jw. lub drogą elektroniczną na adres e-mail: ws.umk@um.krakow.pl.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu zarządzania wszystkimi elementami środowiska poprzez ustalanie warunków na korzystanie ze środowiska w drodze postępowania administracyjnego w zakresie kompetencji Prezydenta Miasta.
Informujemy, że:
Strona ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania oraz ograniczenia przetwarzania.
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu załatwienia sprawy, dla potrzeb której zostały zebrane, a następnie będą przechowywane u nas przez 10 lat, po czym ulegną zniszczeniu.
Strona ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kategorią odbiorców danych osobowych są: pozostałe strony postępowania, podmioty działające w postępowaniu na prawach strony.
Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym i ma charakter obowiązkowy. Konsekwencją niepodania danych jest pozostawienie sprawy bez rozpoznania.
Podstawę prawną przetwarzania Twoich danych stanowi ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: adres pocztowy – jw., adres e-mail: iod@um.krakow.pl.