Obniżenie stawki czynszowej najmu netto od dnia podpisania umowy najmu do dnia rozpoczęcia działalności w lokalu użytkowym (maksymalnie przez okres 90 dni kalendarzowych) ZBK-14
MJO
Zarząd Budynków Komunalnych
Krótki opis usługi
Jeśli chcesz uzyskać obniżenie stawki czynszowej najmu netto od dnia podpisania umowy najmu do dnia rozpoczęcia działalności w lokalu użytkowym, wykonaj poniższe czynności:
Złóż wniosek o obniżenie stawki czynszowej wraz z wymaganymi dokumentami (szczegóły w sekcji „Wymagane dokumenty”).
Powiadomimy Cię pisemnie o wyrażeniu zgody bądź o jej odmowie.
Kogo dotyczy usługa
Najemcy, który chce uzyskać obniżenie stawki czynszowej najmu netto od dnia podpisania umowy najmu do dnia rozpoczęcia działalności w lokalu użytkowym.
Kryteria dla realizacji usług
Złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
Brak zaległości czynszowych z tytułu najmu nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków.
Wymagane dokumenty
Wniosek najemcy zawierający prośbę o obniżenie stawki czynszowej najmu netto do wysokości kosztów eksploatacyjnych za okres od dnia podpisania umowy najmu do dnia rozpoczęcia działalności w lokalu użytkowym, jednak nie dłużej niż przez okres do 45 dni kalendarzowych. W uzasadnieniu wniosku Najemca winien wskazać zakres rzeczowy prac remontowych, w tym dostosowawczych jakie zamierza przeprowadzić w lokalu (przedłożyć kosztorys wstępny) oraz wyszczególnić jakie opinie, dokumenty czy pozwolenia zobowiązany będzie uzyskać, z uwagi na wskazany w umowie najmu rodzaj planowanej do uruchomienia działalności w wynajętym lokalu użytkowym.
Wniosek Najemcy zawierający prośbę o przedłużenie czasokresu stosowania stawki czynszowej najmu netto obniżonej do wysokości kosztów eksploatacyjnych przez okres nieprzekraczający kolejnych 45 dni kalendarzowych. W uzasadnieniu wnioskodawca winien wykazać brak możliwości rozpoczęcia działalności w lokalu po upływie pierwszych 45 dni kalendarzowych najmu liczonych od dnia podpisania umowy najmu, z przyczyn niezależnych od Najemcy (np. konieczność uzyskania odrębnych opinii, ekspertyz, a ponadto zgód i zezwoleń ze strony właściwych organów budowlanych, informacja wraz z uzasadnieniem z Zakładu Energetycznego o braku podpisania umowy o dostawę energii elektrycznej, konieczność uzyskania odrębnych licencji czy zezwoleń na prowadzenia danego profilu działalności, itp.).
Faktury (rachunki) potwierdzające kwoty wydatkowane na prace remontowe wykonane w lokalu użytkowym, kosztorys wstępny i powykonawczy, decyzje, zezwolenia, opinie, ekspertyzy, zgody i inne dokumenty pozyskiwane w procesie inwestycyjnym ze strony właściwych organów.
Oświadczenie właściwej jednostki organizacyjnej Gminy Miejskiej Kraków o wywiązywaniu się z postanowień zawartego porozumienia w sprawie ratalnej spłaty wierzytelności związanej z najmem lokalu użytkowego, jeżeli porozumienie takie zostało zawarte.
Miejsce przyjmowania dokumentów
Informacje o miejscach, w których można składać dokumenty, zawarte są w tabeli.
Pisemne stanowisko informujące o wyrażeniu zgody albo o odmowie udzielenia zgody na obniżenie stawki czynszu najmu netto.
Informacje dodatkowe
Wynajmujący, na wniosek Najemcy, może wyrazić zgodę na zastosowanie stawki czynszowej netto w wysokości kosztów eksploatacyjnych za okres od dnia podpisania umowy najmu do dnia rozpoczęcia działalności w lokalu użytkowym, jednak nie dłużej niż przez okres do 45 dni kalendarzowych.
W uzasadnieniu wniosku Najemca winien wskazać zakres rzeczowy prac jakie zamierza przeprowadzić w lokalu (przedłożyć kosztorys wstępny) oraz wyszczególnić jakie opinie, dokumenty czy pozwolenia zobowiązany będzie uzyskać, z uwagi na wskazany w umowie najmu rodzaj planowanej do uruchomienia działalności w wynajętym lokalu użytkowym.
Wynajmujący udzielając zgody, o której mowa w ust. I wyznacza co najmniej dwa terminy oględzin stanu technicznego lokalu użytkowego, w trakcie których wykonywana jest dokumentacja fotograficzna. Po upływie okresu stosowania ulgi, o której mowa, Najemca winien dostarczyć Wynajmującemu rachunki (faktury) potwierdzające kwoty wydatkowane na przeprowadzone w lokalu prace oraz decyzje, zezwolenia, opinie, ekspertyzy, zgody i inne dokumenty pozyskane przez niego w procesie inwestycyjnym ze strony właściwych organów.
Wynajmujący na uzasadniony i udokumentowany wniosek Najemcy może wydłużyć maksymalnie o okres kolejnych 45 dni kalendarzowych termin stosowania stawki czynszowej netto w wysokości kosztów eksploatacyjnych w przypadku, o którym mowa w ust. I, pod warunkiem udokumentowania przez Najemcę, że z przyczyn od niego niezależnych nie mógł rozpocząć działalności w lokalu użytkowym (np. konieczność uzyskania odrębnych opinii, ekspertyz, a ponadto zgód i zezwoleń ze strony właściwych organów budowlanych, informacja wraz z uzasadnieniem z Zakładu Energetycznego o braku podpisania umowy o dostawę energii elektrycznej, konieczność uzyskania odrębnych licencji czy zezwoleń na prowadzenia danego profilu działalności, itp.) .
Wynajmujący udzielając zgody, o której mowa w ust. III wyznaczy co najmniej dwa terminy oględzin stanu technicznego lokalu użytkowego, w tym jeden po zakończeniu prac remontowych, celem opisania stanu technicznego lokalu po ostatecznym zakończeniu remontu. W trakcie czynności, o których mowa, wykonywana jest dokumentacja fotograficzna. Po upływie okresu stosowania ulgi, o której mowa, Najemca winien dostarczyć Wynajmującemu rachunki (faktury) potwierdzające kwoty wydatkowane na przeprowadzone w lokalu prace oraz decyzje, zezwolenia, opinie, ekspertyzy, zgody i inne dokumenty pozyskiwane w procesie inwestycyjnym ze strony właściwych organów.
W szczególnie uzasadnionych i udokumentowanych przez Najemcę przypadkach braku możliwości rozpoczęcia działalności w lokalu z uwagi na realizowany proces inwestycyjny, w tym w szczególności zakres niezbędnych prac remontowych lub gdy termin rozpoczęcia/zakończenia prac remontowych uwarunkowany jest koniecznością uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, pozwolenia na budowę lub innych zgód, decyzji, projektów, pozwoleń, stanowisk ze strony właściwych organów albo innych uprawnionych podmiotów, dopuszcza się możliwość prolongowania udzielonej ulgi, o której mowa w ust. 1 i ust. III, w drodze zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa. W okresie, o którym mowa Wynajmujący wyznacza co najmniej dwa terminy oględzin stanu technicznego lokalu użytkowego, w tym jeden po zakończeniu prac remontowych, celem opisania stanu technicznego lokalu po ostatecznym zakończeniu remontu. W trakcie czynności, o których mowa wykonywana jest dokumentacja fotograficzna. Po upływie okresu stosowania ulgi, o której mowa Najemca winien dostarczyć Wynajmującemu rachunki (faktury) potwierdzające kwoty wydatkowane na przeprowadzone w lokalu prace oraz decyzje, zezwolenia, opinie, ekspertyzy, zgody i inne dokumenty pozyskiwane w procesie inwestycyjnym ze strony właściwych organów.
W przypadku wykonania przez Najemcę remontu lub ulepszenia lokalu użytkowego w tym bieżących remontów i napraw lokalu, Najemcy nie przysługuje roszczenie wobec Wynajmującego o zwrot poniesionych nakładów z tego tytułu, zarówno w trakcie trwania stosunku najmu, jak i po jego ustaniu.
Przyznane obniżenie stawki czynszowej najmu rozliczone zostanie za okres, którego obniżka dotyczy.
Wynajmujący ma prawo kontroli realizacji robót na każdym etapie wykonywanych w lokalu prac remontowych.
Wynajmującemu przysługuje prawo odmowy udzielenia ulgi, o której mowa w ust. I, ust. III oraz w ust. V w przypadku stwierdzenia, że Najemca lokalu zalega wg stanu na dzień rozpatrywania wniosku z zapłatą należności wynikających z zawartych umów lub naliczanych z tytułu bezumownego użytkowania, których przedmiotem jest nieruchomość stanowiąca własność Gminy Miejskiej Kraków lub pozostająca w zasobach lokalowych zarządzanych/administrowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, a w przypadku zawartego porozumienia w sprawie ratalnej spłaty wierzytelności związanej z najmem lokalu użytkowego – gdy Najemca nie przedłoży oświadczenia podmiotu, z którym zawarte jest porozumienie o prawidłowym wywiązywaniu się z jego postanowień.
Termin załatwienia
Do 30 dni kalendarzowych od daty złożenia przez Najemcę skompletowanego wniosku zawierającego prośbę o obniżenie stawki czynszowej najmu netto.
- uchwała Nr XXXIV/445/08 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 lutego 2008 r. w sprawie zasad najmu lokali użytkowych, stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków, na czas nieoznaczony, na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata oraz w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ten sam lokal;
- zarządzenie Nr 2760/2013 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 24 września 2013 r.
w sprawie trybu i szczegółowych warunków najmu lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków wynajmowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie (z późn. zm.);
- § 18 zarządzenia Nr 1154/2009 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 27 maja 2009 r. w sprawie zasad wynajmowania przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie lokali stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków przeznaczonych na realizację świadczeń zdrowotnych (z późn. zm.).
Obowiązek informacyjny
Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie informuje, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Państwa dane osobowe, jest Dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie z siedzibą przy ul. Bolesława Czerwieńskiego 16, 31-319 Kraków.
Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych – Panią Emilię Pietrzak-Szcześniak, z którym mogą się Państwo kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych, w następujący sposób:
listownie na adres : ul. Bolesława Czerwieńskiego 16, 31-319 Kraków
Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie w celu realizacji usług świadczonych przez jednostkę.
Ponadto informujemy, że:
Mają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do Państwa danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych, a także - w przypadkach przewidzianych prawem - prawo do usunięcia danych i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Państwa danych.
Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.
Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie usługi, o którą się Państwo staracie.
Państwa dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.
w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie przepisów prawa, a w szczególnych przypadkach - na podstawie Państwa zgody albo w związku z wykonywaniem umowy, której jesteście Państwo stroną.
Niniejsza informacja ma charakter ogólny. Szczegółowa informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Państwu w związku z tym praw, stanowiąca realizację obowiązku informacyjnego administratora, o którym mowa w przepisach ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, zostanie Państwu przekazana w związku z załatwieniem konkretnej sprawy.