Wydawanie abonamentu postojowego typu „KR”
ZDMK-71
MJO
Zarząd Dróg Miasta Krakowa
Krótki opis usługi
Usługa polega na wydaniu abonamentu typu „KR” dla mieszkańca zameldowanego na obszarze płatnego parkowania w Krakowie.
Jeśli chcesz uzyskać abonament typu „KR” wykonaj poniższe czynności:
Przygotuj wymagane dokumenty (szczegóły w sekcji „Wymagane dokumenty”).
Udaj się do Biura Obsługi Klienta OPP mieszczącego się przy ul. W. Reymonta 20 (wejście od ul. H. Reymana przy Parku Jordana) lub dokonaj zakupu abonamentu przez stronę internetową pod adresem: https://eabonament.zdmk.pl/ po zapoznaniu się z „Regulaminem sprzedaży abonamentów postojowych za pośrednictwem sieci Internet”.
Twoja sprawa zakończy się wydaniem abonamentu po spełnieniu wymagań dotyczących wydania abonamentu.
Kogo dotyczy usługa
Usługa dotyczy osoby fizycznej zameldowanej na pobyt stały lub czasowy na obszarze płatnego parkowania w Krakowie, rozliczającej podatek dochodowy od osób fizycznych w Krakowie lub posiadającej status Karty Krakowskiej.
Kryteria dla realizacji usług
Abonament możesz uzyskać jeśli spełniasz warunki określone poniżej:
Jesteś zameldowany na pobyt stały lub czasowy na obszarze płatnego parkowania w Krakowie.
Posiadasz pojazd samochodowy na postawie jednego z tytułów:
własności, współwłasności lub
umowy leasingu i jesteś jednocześnie stroną tej umowy leasingu czyli jesteś leasingobiorcą lub
umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie (w przypadku umowy kredytu na zakup samochodu) lub
umowy z pracodawcą wnioskodawcy o korzystanie z samochodu do celów prywatnych, z której wynika fakt zatrudnienia na umowę o pracę lub oświadczenia pracodawcy wnioskodawcy o korzystaniu z samochodu służbowego do celów prywatnych i zatrudnienia na umowę o pracę lub
umowy najmu długoterminowego z firmą prowadzącą działalność gospodarczą z oznaczonym według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) kodem 77.11.Z.
umowy zawartej pomiędzy spółką partnerską, a partnerem tej spółki, z której wynika uprawnienie do korzystania z pojazdu przez tego partnera.
Rozliczasz podatek dochodowy od osób fizycznych w Krakowie lub posiadasz aktywną Kartę Krakowską. Osobą rozliczającą podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z definicją zawartą w § 1 pkt 8 uchwały Nr LXXXIX/2177/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 22 listopada 2017 r. z późn. zm. jest osoba fizyczna rozliczająca podatek dochodowy ze wskazaniem, jako miejsca zamieszkania obszaru Gminy Miejskiej Kraków. Fakt ten udokumentujesz przedkładając do wglądu w Biurze Strefy Płatnego Parkowania jednego z dokumentów wymienionych w punkcie 5.1. sekcji „Wymagane dokumenty”.
W przypadku posiadania pojazdu z tytułu własności lub współwłasności należy okazać dowód rejestracyjny z widniejącym adresem zamieszkania właściciela/współwłaściciela (wnioskodawcy) zgodnym z adresem zameldowania w sektorze, na który wnioskodawca ubiega się o abonament.
Wymagane dokumenty
Jeśli zakup abonamentu następuje bezpośrednio w Biurze Obsługi Klienta OPP należy przedstawić do wglądu:
Dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) lub dokument okazany za pomocą usługi mTożsamość w aplikacji mObywatel;
Dowód rejestracyjny pojazdu samochodowego z wpisem poświadczającym posiadanie pojazdu samochodowego z tytułu:
własności, współwłasności lub
umowy leasingu zawartej przez leasingobiorcę lub
umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie (w przypadku umowy kredytu na zakup samochodu) lub
umowy z pracodawcą wnioskodawcy o korzystanie z samochodu do celów prywatnych, z której wynika fakt zatrudnienia na umowę o pracę lub oświadczenia pracodawcy wnioskodawcy o korzystaniu z samochodu służbowego do celów prywatnych i zatrudnienia na umowę o pracę lub
umowy najmu długoterminowego z firmą prowadzącą działalność gospodarczą z oznaczonym według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) kodem 77.11.Z lub
umowy zawartej pomiędzy spółką partnerską, a partnerem tej spółki, z której wynika uprawnienie do korzystania z pojazdu przez tego partnera.
W przypadku posiadania pojazdu z tytułu własności lub współwłasności należy okazać dowód rejestracyjny z widniejącym adresem zamieszkania właściciela/współwłaściciela (wnioskodawcy) zgodnym z adresem zameldowania w sektorze, na który wnioskodawca ubiega się o abonament.
Jeden z poniższych dokumentów:
pierwsza strona PIT za rok poprzedni oraz UPO (Urzędowego Potwierdzenia Odbioru) z wygenerowanym numerem dokumentu, zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO - obydwa wydrukowane lub okazane na urządzeniu podatnika. W terminie do dnia 30 kwietnia wnioskodawca może zastąpić zeznanie podatkowe za rok poprzedni zeznaniem za rok przypadający przed rokiem poprzednim,
formularz ZAP-3 (zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem, złożone w roku poprzednim lub bieżącym), poświadczony przez właściwy Urząd Skarbowy w Krakowie (zawierający prezentatę, pieczątkę urzędu w oryginale), w którym wskazano obszar Gminy Miejskiej Kraków jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego,
zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy, potwierdzające fakt złożenia w roku poprzednim stosownego zeznania podatkowego, w którym wskazano obszar Gminy Miejskiej Kraków jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego,
Karta Krakowska określająca status osoby wg uprawnień określonych w uchwale nr XCIV/2450/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 7 lutego 2018 r. w sprawie wprowadzenia i realizacji programu pn. Karta Krakowska.
Jeśli zakup abonamentu następuje przez stronę internetową należy dołączyć w formie skanu lub zdjęcia tylko wymagane dokumenty zgodnie z „Regulaminem sprzedaży abonamentów postojowych za pośrednictwem sieci Internet”.
Dla spełniających warunek wynikający z pkt 13. 3 „Informacje dodatkowe” w przypadku wybrania sektora obowiązywania abonamentu innego niż właściwy dla miejsca zameldowania wnioskodawcy, oświadczenie o zmianie sektora, w którym ma obowiązywać abonament (na druku stanowiącym załącznik do niniejszej procedury lub w innej formie pisemnej).
W przypadku, gdy wnioskodawca działa przez pełnomocnika, dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopia poświadczona notarialnie lub przez uprawniony organ bądź osobę. Dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa przedkłada się wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej, jeśli jest wymagana.
Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej.
Przy dokumentach zagranicznych lub sporządzonych w języku obcym tłumaczenie na język polski, dokonane przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula (za wyjątkiem paszportu lub innego dokumentu tożsamości).
Dokumenty urzędowe, umowy oraz inne dokumenty należy przedkładać w oryginale, ewentualnie w odpisie potwierdzonym za zgodność z oryginałem przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym. Jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub podmiotu, o którym mowa w art. 76 § 1 lub 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu.
Opłaty
Abonament zakupiony w Biurze Obsługi Klienta OPP
Tytuł opłaty
Wysokość opłaty
Formy płatności
nr rachunku bankowego
Abonament
10,00 PLN/ miesięcznie
Gotówką lub kartą
brak
Abonament zakupiony przez stronę internetową
Tytuł opłaty
Wysokość opłaty
Formy płatności
nr rachunku bankowego
Abonament
10,00 PLN/ miesięcznie
Przelew tradycyjny lub płatność przez operatora płatności on-line
Indywidualny dla każdego zamówienia
Opłata skarbowa
Kwota
Tytułem
Numer rachunku
Sposób płatności
Wyłączenia
17,00 zł
Opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii
49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Wpłaty można dokonywać na poczcie, przelewem bankowym, lub bez ponoszenia dodatkowych opłat w placówkach PKO Bank Polski S.A. na terenie Krakowa, w kasach ZDMK oraz Urzędu Miasta Krakowa.
Wyłączone są pełnomocnictwa udzielane małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej
Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy załączyć do wniosku.
Dowód opłaty skarbowej należy składać wygenerowany zgodnie z treścią art. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (lub w oryginale, ewentualnie w kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez występującego w sprawie profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego, rzecznika patentowego lub doradcy podatkowego) albo notarialnie lub przez organ, który go wydał. Na żądanie podmiotu, który dokonał zapłaty opłaty skarbowej, dowód zapłaty może zostać zwrócony, po uprzednim zamieszczeniu na nim adnotacji.
Miejsce przyjmowania dokumentów
Kontakt telefoniczny w godzinach pracy Biura Strefy Płatnego Parkowania.
Aktualne godziny pracy znajdują się na stronie internetowej Zarządu Dróg Miasta Krakowa
Nazwa
Adres
Godziny otwarcia
Umówienie wizyty
telefon
Zarząd Dróg Miasta Krakowa
ul. W. Reymonta 20 (wejście od ul. H. Reymana - Park Jordana)
poniedziałek-wtorek w godz. 10:00-18:00, środa-piątek w godz. 8:00-16:00
Zakupu abonamentu możesz dokonać również przez internet. W tym celu skorzystaj z informacji znajdującej się na naszej stronie https://zdmk.krakow.pl/parkowanie/strefa-platnego-parkowania/ lub bezpośrednio w sklepie internetowym pod adresem: https://eabonament.zdmk.pl/. Zapoznaj się z „Regulaminem sprzedaży abonamentów postojowych za pośrednictwem sieci Internet”.
Sposób realizacji usługi
Jeśli zakup abonamentu następuje bezpośrednio w Biurze Obsługi Klienta OPP pracownik sprawdzi:
prawidłowość złożonych dokumentów,
oceni czy spełniasz warunki do uzyskania abonamentu,
pobierze stosowna opłatę za abonament,
wyda potwierdzenie wniesienia opłaty postojowej w Obszarze Płatnego Parkowania.
Jeśli zakup abonamentu następuje przez stronę internetową potwierdzenie wniesienia opłaty postojowej w Obszarze Płatnego Parkowania uzyskasz ze strony serwisu.
W przypadku niespełnienia warunków do uzyskania abonamentu, zostaniesz ustnie poinformowany o odmowie wydania abonamentu (przy zakupie w biurze). W celu uzyskania pisemnej odmowy wydania abonamentu, poinformuj o tym fakcie pracownika, który przygotuje stosowny dokument.
Informacje dodatkowe
Osoba fizyczna, uprawniona jest do posiadania jednego abonamentu typu „KR” albo typu „K” wydanego na podstawie ppkt 3.2. Załącznika nr 2 do Uchwały Nr LXXXIX/2177/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 22 listopada 2017r.
Abonament postojowy typu „KR” stanowi dowód wniesienia opłaty za postój wyłącznie w sektorze miejsca zameldowania.
Osoby mieszkające na obszarze, który znajduje się na odcinku ulicy stanowiącej granicę sektora, mające uprawnienie do nabycia abonamentu typu „KR” dla danego sektora, mogą ubiegać się w zamian o nabycie abonamentu typu „KR” na sektor z którym graniczy dany fragment ulicy. Odcinek ulicy stanowiący granicę sektora należy odnosić wyłącznie do ulic biegnących wzdłuż sektorów. Uprawnienie to nie dotyczy możliwości otrzymania abonamentu do sektora A1.
Abonament postojowy typu „KR” może być wydany na okres nie dłuższy niż 1 rok. W przypadku zameldowania na okres tymczasowy – na czas nie dłuższy niż okres tymczasowego meldunku.
Sprzedaż i wydawanie abonamentów postojowych możliwe jest nie wcześniej niż dwa miesiące przed początkiem okresu ich ważności.
W przypadku zakupu abonamentu postojowego po rozpoczęciu dnia wskazanego na druku potwierdzającym zakup abonamentu, abonament taki ważny jest od czasu (chwili) jego zakupu do daty końcowej wskazanej na druku potwierdzającym nabycie abonamentu.
Abonament postojowy typu „KR” przestaje być dowodem wniesienia opłaty za postój z chwilą ustania podstawy do jego nabycia (np. wymeldowania z adresu, jaki został podany przy wniesieniu opłaty abonamentowej lub w przypadku utraty tytułu do pojazdu).
Abonament postojowy wydawany jest wyłącznie na numer rejestracyjny pojazdu.
Wszelkie sprawy nieobjęte niniejszą procedurą w zakresie dotyczącym wydawania abonamentów postojowych będą rozpatrywane w oparciu o obowiązującą Uchwałę Nr LXXXIX/2177/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 22 listopada 2017r. z późn. zm. oraz przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, jednakże konsekwencją ich niepodania jest odmowa wydania wnioskowanego abonamentu postojowego.
Termin załatwienia
Abonament uzyskasz „od ręki” w Biurze Strefy Płatnego Parkowania. W przypadku zakupu abonamentu przez sklep internetowy pierwszym dniem obowiązywania abonamentu typu „KR” jest najwcześniej siódmy dzień roboczy od dnia złożenia kompletnego wniosku zgodnego z „Regulaminem sprzedaży abonamentów postojowych za pośrednictwem sieci Internet” i jego opłacenie.
Dodatkowe dokumenty uzyskiwane w postępowaniu przez komórkę organizacyjną poza formalnym wnioskiem i załącznikami
Potwierdzenie wniesienia opłaty postojowej w Obszarze Płatnego Parkowania.
Tryb odwoławczy
W przypadku odmowy wydania abonamentu, możesz ponownie wystąpić o abonament przedkładając uzupełnione dokumenty.
Podstawa prawna
Art. 13 ust. 1 pkt 1, art. 13b ust. 3 i 4 i 6 oraz art. 13f Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych;
Uchwała Nr LXXXIX/2177/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 22 listopada 2017 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, ustalenia opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, wprowadzenia opłaty abonamentowej dla niektórych użytkowników dróg oraz sposobu pobierania tych opłat;
Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych;
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych);
Ustawa z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim;
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej;
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej.
Obowiązek informacyjny
Rozpatrzenie sprawy zgodnie z tą procedurą wymaga podania danych osobowych wnioskodawcy w zakresie: imienia, nazwiska, numeru ewidencyjnego PESEL, adresu dla celów podatkowych, numeru rejestracyjnego pojazdu samochodowego, numeru Karty Krakowskiej, innych danych potwierdzających spełnienie wymogów uchwały Nr LXXXIX/2177/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 22 listopada 2017 r. (z późniejszymi zmianami) dla określonego typu abonamentu oraz pozostałych danych przekazywanych dobrowolnie w celu niezbędnym do realizacji zadania poboru opłat za postój, w tym ewidencyjnych i kontrolnych, a w przypadku pełnomocnika (jeśli występuje), w zakresie: imienia i nazwiska, Zarządowi Dróg Miasta Krakowa, z siedzibą ul. Centralna 53, 31-586 Kraków, który będzie ich administratorem. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą osoby lub podmioty, którym udostępniona zostanie dokumentacja związana z rozpatrzeniem sprawy, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.
Informujemy Panią/Pana, że podane dane osobowe są przetwarzane w celu wydania abonamentu postojowego typu „KR”.
Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny. Konsekwencją niepodania danych jest odmowa wydania wnioskowanego abonamentu postojowego. Administrator nie przewiduje profilowania na podstawie Pani/Pana danych osobowych.
Informujemy, że ma Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania; prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Ponadto ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do krajowego organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, w zakresie danych osobowych. Prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych nie powoduje cofnięcia skutków ich dotychczasowego przetwarzania. Pani/Pana dane będą przechowywane przez okres 5 lat wynikający z zapisów ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach w związku z Instrukcją Kancelaryjną, Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt, Instrukcją Archiwalną, stanowiącymi załącznik do Zarządzenia Nr 130/2017 Dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia przepisów kancelaryjnych i archiwalnych.
Dane kontaktowe inspektora ochrony danych osobowych:
e-mail: iod@zdmk.krakow.pl
Podstawę prawną przetwarzania Pani/Pana danych osobowych stanowią art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) w związku z wypełnieniem obowiązku prawnego wynikającego z art. 13b ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych oraz uchwały Nr LXXXIX/2177/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 22 listopada 2017 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, ustalenia opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, wprowadzenia opłaty abonamentowej dla niektórych użytkowników dróg oraz sposobu pobierania tych opłat (z późn. zm.).