Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania lub wykreślenie obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, niebędących obywatelami polskimi SA-31
URZĄD MIASTA KRAKOWA
Wydział Spraw Administracyjnych
Krótki opis usługi
Jeśli jesteś obywatelem kraju członkowskiego Unii Europejskiej i chcesz wpisać się do stałego rejestru wyborców Gminy Miejskiej Kraków wykonaj poniższe czynności:
Wypełnij drukowanymi literami kolorem czarnym lub niebieskim Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
Przygotuj dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport (do wglądu).
Udaj się do Urzędu Miasta Krakowa (szczegóły w sekcji „Miejsce przyjmowania dokumentów”).
Kogo dotyczy usługa
Usługa dotyczy każdego obywatela Unii Europejskiej oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, który chce głosować w miejscu swojego stałego zamieszkania w Krakowie.
Kryteria dla realizacji usług
Z wnioskiem o ujęcie w stałym obwodzie głosowania możesz wystąpić osobiście do urzędu właściwego dla miejsca Twojego zamieszkania jeśli:
Jesteś obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i mieszkasz na stałe w Krakowie.
Możesz głosować, to znaczy masz co najmniej 18 lat i nie jesteś pozbawiony praw wyborczych, w państwie członkowskim, którego jesteś obywatelem.
Ujęcie w stałym obwodzie głosowania jest Twoim prawem i umożliwia Ci głosowanie w wyznaczonych wyborach w miejscu stałego zamieszkania.
Wymagane dokumenty
Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. (Wniosek w załączniku)
Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców składasz osobiście.
Informacje dodatkowe
Prawo ujęcia w stałym obwodzie głosowania Gminy Miejskiej Kraków przysługuje Obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat i stale zamieszkują na obszarze tej gminy, którzy nie są pozbawieni praw wyborczych w państwie członkowskim, którego są obywatelami,
Centralny Rejestr Wyborców dzieli się na część A i część B. Część B rejestru wyborców obejmuje obywateli Unii Europejskiej oraz obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, niebędących obywatelami polskimi, stale zamieszkałych na terenie gminy i uprawnionych do korzystania z praw wyborczych w Rzeczpospolitej Polskiej.
Wyborca wpisany do części B rejestru wyborców zostaje skreślony z rejestru wyborców na jego pisemny wniosek.
Termin załatwienia
Sprawa załatwiana jest w terminie 5 dni od dnia wniesienia wniosku.
Od decyzji o odmowie wpisania do rejestru wyborców przysługuje prawo wniesienia skargi do właściwego miejscowo sądu rejonowego. Skargę wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji.
Podstawa prawna
Art. 19a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy ,
§1 pkt 2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 28 lipca 2023 w sprawie wzorów wniosków o ujęcie w obwodzie głosowania, skreślenie wyborcy z Centralnego Rejestru Wyborców, zmianę miejsca głosowania oraz wzoru i sposobu ewidencjonowania zaświadczeń o prawie do głosowania
Obowiązek informacyjny
W załączniku informacja dot. przetwarzania danych osobowych.