Wymeldowanie w trybie administracyjnym lub anulowanie zameldowania SA-33
URZĄD MIASTA KRAKOWA
Wydział Spraw Administracyjnych
Krótki opis usługi
Chcesz wymeldować osobę niezamieszkującą, a zameldowaną na pobyt stały lub czasowy w twoim mieszkaniu. Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się. Procedura ma zastosowanie w przypadku, gdy osoba trwale i dobrowolnie opuszcza miejsce zamieszkania i nie dokonuje wymeldowania. Jeżeli tak jest to wykonaj poniższe czynności:
Napisz wniosek (podanie) we własnym zakresie (nie ma gotowego formularza do wypełnienia) o wymeldowanie z pobytu stałego, wniosek o wymeldowanie z pobytu czasowego lub wniosek wskazujący, że czynność meldunkowa została dokonana wadliwie (anulowanie zameldowania).
Do wniosku dołącz oryginał dokumentu potwierdzającego aktualny tytuł prawny do lokalu (dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być w szczególności: umowa cywilno-prawna, odpis zwykły z księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu). Upoważniony pracownik UMK, któremu został okazany oryginał dokumentu wraz z odpisem, na żądanie strony, poświadcza zgodność dokumentu z oryginałem.
Jeżeli posiadasz takowe to dołącz np. wyrok orzekający eksmisję, protokół z wykonanej eksmisji, protokół zdawczo-odbiorczy – kserokopia dokumentów wraz z oryginałem do wglądu.
Potwierdzenie wniesienia opłat.
Udaj się do Urzędu Miasta Krakowa (szczegóły w sekcji „Miejsce przyjmowania dokumentów”). Istnieje możliwość złożenia wniosku również drogą elektroniczną (szczegóły w sekcji „Dostępność usługi elektronicznej”).
Wniosek wszczyna postępowanie, które zostanie zakończone wydaniem decyzji administracyjnej. Decyzję tę możesz odebrać osobiście, elektronicznie lub zostanie wysłana pocztą.
Kogo dotyczy usługa
Usługa dotyczy właściciela/najemcy mieszkania, który chce wymeldować z pobytu stałego lub czasowego osobę tam niemieszkającą.
Procedura ma zastosowanie w przypadku, gdy dane zgłoszone do zameldowania budzą wątpliwości wynikające z czynności prowadzonych zgodnie z procedurą SA-14 i SA- 12 (dotyczy cudzoziemców).
Wymeldowanie stanowi kategorię prawa administracyjnego. Każdy, kto opuszcza miejsce zameldowania w Polsce, powinien pamiętać o tym, że ma obowiązek meldunkowy.
Kryteria dla realizacji usług
Z wnioskiem (podaniem) o wymeldowanie osoby z pobytu stałego lub czasowego występujesz wyłącznie w przypadku, gdy osoba faktycznie już tam nie zamieszkuje.
Wymagane dokumenty
Wniosek (podanie) sporządzone we własnym zakresie (nie ma gotowego formularza do wypełnienia).
Oryginalne dokumenty potwierdzające tytuł prawny do lokalu (lub potwierdzone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika UMK). Może to być:
umowa cywilno-prawna (np. umowa najmu),
wypis z księgi wieczystej,
decyzja administracyjna,
orzeczenie sądu,
inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.
Dokumenty w przypadkach szczególnych (tabela poniżej).
Nazwa dokumentu
W jakim przypadku
Kogo dotyczy
Pełnomocnictwo do występowania w postępowaniu o zameldowanie
W przypadku występowania przez pełnomocnika
Pełnomocnika
Dowód osobisty lub paszport pełnomocnika (do wglądu)
W przypadku występowania przez pełnomocnika
Pełnomocnika
Potwierdzenie wniesienia opłaty
W przypadku występowania przez pełnomocnika
Strony/Pełnomocnika
Opłaty
Tytuł płatność
Kwota
Forma
Nr rachunku bankowego
Opłata skarbowa za złożone pełnomocnictwo (od każdego stosunku prawnego)
17
kasa UMK
; przelew
49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Opłata skarbowa od czynności administracyjnej polegającej na wydaniu decyzji (od każdej osoby, której wniosek dotyczy)
10
kasa UMK
; przelew
49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Opłata od poświadczenia zgodności z oryginałem kopii dokumentu wydanego z akt, dokonane przez upoważnionego pracownika UMK (od każdej pełnej lub zaczętej stronicy)
5
kasa UMK
; przelew
49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Miejsce przyjmowania dokumentów
Dokumenty można złożyć bez weryfikacji w dowolnym punkcie podawczym lub wysłać pocztą.
Składając pisemny wniosek (podanie) zobowiązany/a jesteś podać w treści:
kogo dotyczy (imię i nazwisko osoby, która ma być wymeldowana lub anulowane jej zameldowanie),
dokładny adres, z którego ma zostać dokonane wymeldowanie/anulowanie,
krótki opis sytuacji (dlaczego osoba nie zgłosiła wymeldowania w trybie czynności materialno-technicznej w Referacie Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych, np. brak kontaktu z osobą) od kiedy osoba nie zamieszkuje, gdzie mieszka (adres, numer telefonu), czy posiada w tym lokalu swoje rzeczy, gdzie skupia się jej centrum spraw życiowych (gdzie wykonuje czynności życia codziennego: nocuje, sporządza posiłki), czy ponosi koszty związane z utrzymaniem lokalu; dla ułatwienia kontaktu oprócz adresu korespondencyjnego Wnioskodawca wskazuje we wniosku swój adres do korespondencji i numer telefonu.
Możesz złożyć wniosek o wymeldowanie osobiście lub może to zrobić w Twoim imieniu pełnomocnik. Pełnomocnictwa możesz mu udzielić na piśmie. Pamiętaj, że podczas składania wniosku pełnomocnik musi mieć przy sobie dokument tożsamości.
Podczas prowadzonego postępowania będzie sporządzany/pozyskiwany szereg dokumentów, w wyniku czego będzie wydana decyzja administracyjna, którą możesz odebrać osobiście, elektronicznie lub zostanie ona przesłana do Ciebie pocztą.
Informacje dodatkowe
Dokumenty sporządzone w języku obcym muszą być przetłumaczone przez biegłego tłumacza.
Termin załatwienia
Twoja sprawa zostanie załatwiona w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku z możliwością przedłużenia terminu z przyczyn niezależnych od Wydziału Spraw Administracyjnych UMK o czym zostaniesz powiadomiony.
Tłumaczenie informacji o usłudze w polskim języku migowym
Loading the player...
Dodatkowe dokumenty uzyskiwane w postępowaniu przez komórkę organizacyjną poza formalnym wnioskiem i załącznikami
Podczas prowadzonego postępowania Wydział Spraw Administracyjnych UMK może sporządzić/pozyskać dokumenty, takie jak:
protokół z przesłuchania strony/świadka,
protokół oględzin lokalu wykonanych przy udziale stron,
dokumenty pozyskane z Sądów, Prokuratury, Ambasad i Konsulatów polskich i innych instytucji,
postanowienie Sądu w sprawie ustanowienia przedstawiciela dla osoby nieznanej z miejsca pobytu,
protokół rozprawy administracyjnej.
Tryb odwoławczy
W przypadku, gdy nie zgadzasz się z wydaną decyzją administracyjną możesz złożyć pisemne odwołanie za pośrednictwem Wydziału Spraw Administracyjnych UMK w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia doręczenia decyzji. W dokumencie należy zwrócić się do Wojewody Małopolskiego (jako instancji odwoławczej) oraz podać nr decyzji, od której się odwołujesz.
Zgodnie z przepisami masz prawo do zrzeczenia się odwołania, co skutkuje brakiem możliwości zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Podstawa prawna
Art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności,
Art. 31 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności ,
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej,
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - kodeks postępowania administracyjnego,
Ustawa z dnia 18 lipca 2012 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.